Φωτογραφία: Intime

Αρης Λεμεσού – Ολυμπιακός 2-4: Επίθεση «φωτιά» και στην… άμυνα κενά

10.08.24 | 22:26

Γράφει: Βασίλης Ποντικός

Στον φιλικό αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο «Alphamega Stadium» ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 4-2 του Άρη Λεμεσού.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη χάρη στα γκολ των Αμπι, Βέλντε Μπιέλ και Μπακούλα, οι γηπεδούχοι μείωσαν με τους Μπένγκσον και Σάβο.

Για ακόμη μια φορά η ομάδα του Μεντιλίμπαρ παρουσίασε επιθετικά ένα πολύ καλό πρόσωπο, ευχαριστώντας τον κόσμο της που βρέθηκε στο γήπεδο. Ωστόσο ο Βάσκος τεχνικός βλέπει το σύνολό του να αντιμετωπίζει για ακόμη ένα ματς αρκετά προβλήματα στην άμυνα.

Με το πόδι στο γκάζι

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και στο 11ο λεπτό είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Βέλντε. Ο επιθετικός των «ερυθρολεύκων» βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση από κοντά, αλλά το σουτ του κατέληξε στο δοκάρι και η μπάλα βγήκε άουτ, αφήνοντας τον Άρη αλώβητο για την ώρα.

Η πίεση των φιλοξενούμενων απέφερε καρπούς στο 18ο λεπτό. Μετά από μια στατική φάση, ο Ντόι εκτέλεσε κεφαλιά και βρήκε τον Άμπεϊ στο δεύτερο δοκάρι. Ο Άμπεϊ, με πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τον Ολυμπιακό με 0-1.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο 21ο λεπτό, όταν ο Ντόι σήκωσε τη μπάλα με νέα σέντρα για τον Βέλντε. Ο επιθετικός των «ερυθρολεύκων», από το σημείο του πέναλτι, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και έκανε το 0-2.

Η επιτυχία του Ολυμπιακού δεν σταμάτησε εκεί. Στο 24ο λεπτό, ο Μπιέλ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Άρη και σκόραρε σε κενή εστία, διαμορφώνοντας το 0-3.

Ο Άρης Λεμεσού προσπάθησε να αντιδράσει στο 34ο λεπτό με τον Κβιλιτάια, ο οποίος σούταρε μετά από γέμισμα του Μαγιαμπέλα. Ωστόσο, ο Πασχαλάκης ήταν σωστά τοποθετημένος και απέκρουσε με επιτυχία.

Μείωσε ο Αρης, προβλημάτισε η άμυνα

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε την επιθετική του πίεση, αλλά ο Αρης είχε απαντήσεις. Στο 59ο λεπτό, ο Κβιλιτάια είχε μια νέα ευκαιρία, αλλά το πλασέ του πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Αναγνωστόπουλου. Στο 65ο λεπτό, ο Γκομίς επιχείρησε ένα σουτ που ήταν άστοχο και δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Αναγνωστόπουλο.

Ο Άρης Λεμεσού δεν άφησε το σκορ να τον απογοητεύσει και αντέδρασε με δύο γκολ . Στο 76ο λεπτό, ο Μπένγκσον, μετά από σέντρα του Σεμέδο, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, μειώνοντας σε 1-3. Στο 83ο λεπτό, ο Σάβο μπήκε στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Αναγνωστόπουλο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-3. Τα δύο γρήγορα γκολ προβλημάτισαν για ακόμη ένα παιχνίδι τον Βάσκο τεχνικό, που είδε την ομάδα του να δέχεται απο λάθη της δύο εύκολα γκολ.

Αρης Λεμεσού – Ολυμπιακός 2-4

ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ: Σωφρονίου (60′ Βανά), Μουσούντα (60′ Μποάκι), Γιαγκό, Ουρόσεβιτς (60′ Αμπουμπακάρ), Κορέια (60′ Θεοχάρους), Νίκολιτς (60′ Σαρφό), Στρούσκι (60′ Σανέ), Μοντνόρ (60′ Μπένγκτσον), Μαγιαμπέλα (60′ Σεμέδο), Κοκόριν (60′ Σάβο) και Κβιλιτάια (60′ Κόβατσεφ).

Έπαιξαν και οι Μάτισικ, Γκομίς και Μ. Κόβατσεφ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης (46′ Αναγνωστόπουλος), Ροντινέι, Μπιανκόν (71′ Κουτσίδης), Άμπι (90′ Κοστίνια), Ορτέγα, Ντόι (63′ Μπακούλας), Μουζακίτης, Παπακανέλλος (71′ Μασούρας), Βέλντε (63′ Στάμενιτς), Μπιέλ και Γιάρεμτσουκ (71′ Ελ Καμπί).