Φωτογραφία: Intime

Άρης

Άρης – Νίκη Βόλου 3-0: «Κλείδωσε» την πρόκριση με…διπλό Νταρίντα

24.01.24 | 20:00

Ο Άρης επικράτησε της Νίκης Βόλου 3-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προημητελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, με τον Νταρίντα να σκοράρει δυο τέρματα και τον Σουλεϊμάνοφ με εξαιρετικό πλασέ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι η ομάδα του Άκη Μάντζιου ουσιασικά κλείδωσε την πρόκρισης και πάει την επόμενη εβδομάδα στον Βόλο για τη ρεβάνς χωρίς άγχος.

Άνωτερος ο Άρης στο πρώτο μέρος

Οι γηπεδούχοι ξεκινήσαν με πολύ καλό ρυθμό στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Με πρωταγωνιστή τον Μορόν είχαν τις δύο πρώτες καλές στιγμές στο 9ο και στο 11ο λεπτό, αλλά σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν κατάφερε να κερδίσει τον Γκαραβέλη. Ο Άρης συνέχιζε να πιέζει χωρίς να καταφέρνει να βρει τέρμα.

Στο 25ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και πίεσαν με τον Πολίτη να βγάζει μια σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Λίταινα να κάνει το σουτ και τον Κουέστα να απομακρύνει.

Στο 30′ η ομάδα του Άκη Μάντζιου κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Νταρίντα να νικά τον Γκαραβέλη, με το VAR όμως να ακυρώνει το γκολ, καθώς ο Μορόν ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης.Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να πατάνε την περιοχή του Βόλου κερδίζοντας δύο φάουλ σε καλό σημείο στο 36′ και στο 38′ χωρίς να καταφέρουν να το εκμεταλλευτούν.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο μηδέν, με τους κίτρινους να υπερισχύουν στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Νταρίντα ξεκλείδωσε την άμυνα της Νίκης Βόλου

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ξανά με τον Άρη να έχει την κατοχή της μπάλας, με την πρώτη καλή φάση να ανήκει ξανά στον Μορόν στο 54′ με ένα σουτ μέσα στην περιοχή, με τον Γκαραβέλη να τον σταματά και πάλι.

Στο 58′ ο Νταρίντα άνοιξε το σκορ για τον Άρη, με τον βοηθό να σηκώνει αρχικά το σημαιάκι του οφσάιντ. Η φάση όμως ελέγχθηκε από τον VAR και αυτή τη φορά δόθηκε αντίθετη απόφαση με το γκολ να μετράει κανονικά και έτσι τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν προβάδισμα.

Η ομάδα του Ελευθερόπουλου προσπάθησε μετά το γκολ που δέχθηκε να πιέσει, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια ιδιαίτερη φάση.

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, κερδίζοντας δύο φάουλ στο 70′ και στο 75′ σε πολύ καλό σημείο και προσπάθησαν να κλειδώσουν το ματς χωρίς αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό και κλείστηκαν πίσω θέλοντας να κρατήσουν σε χαμηλά επίπεδα το σκορ, με σκοπό να διεκδικήσουν την πρόκριση στην ρεβάνς στο γήπεδό τους.

Δεν τα κατάφεραν όμως, καθώς ο Νταρίντα ξαναχτύπησε στο 90+3′ με τον Σαβέριο να του βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά και ο Τσέχος με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι «κίτρινοι» δεν σταμάτησαν εκεί και κλείδωσαν την πρόκριση, με τον Σουλεϊμάνοφ να κάνει το 3-0 κοντρολάροντας την μπάλα στην περιοχή και με ένα υπέροχο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Άρης – Νίκη Βόλου 3-0

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φεράρι, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια (Οντουμπάτζο 46′), Ντουκουρέ (Βερστράτε 46′), Νταρίντα, Μανού Γκαρθία (Ζαμόρα 57′), Φετφατζίδης (Σουλεϊμάνοφ 46′), Σαβέριο, Μορόν.

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Ανδρέου, Στίκας, Αναστασίου, Κυριακίδης, Λίταινας (Ριμπέιρο 57′), Γαβριηλίδης, Πολίτης (Τοπαλίδης 84′), Κρητικός (Νάα 73′), Τζιώρας (Παναγιωτίδης 57′).