ΙΝΤΙΜΕ

Αρης – Ολυμπιακός 1-2: Έβγαλε αντίδραση και «καθάρισε» νωρίς

21.01.24 | 22:38

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε μετά τον αποκλεισμό από τον Παναθηναϊκό και χάρη στα γκολ των Ναβάρο και Ροντινέι πέρασε από το «Κλεάνθης Βικελίδης» με 2-1, για την 19η αγωνιστική της Super League.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη για τους «ερυθρόλευκους» μετά το ματς της προηγουμένης αγωνιστικής κόντρα στην Κηφισιά.

Το ματς

Η ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ άνοιξε το σκορ στο 17′ χάρη σε γκολ του Ναβάρο έπειτα από άστοχη έξοδο του Χουτεσιώτη. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν ακόμη περισσότερο και στο 21’ ο  Δανός διαιτητής έκρινε ότι ο Φαμπιάνο χτύπησε με τον αγκώνα τον Ναβάρο και ο Ροντινέι από την άσπρη βούλα έκανε το 2-0 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ανέβασαν ρυθμό οι… «κίτρινοι»

Ο Άρης μπήκε πιο ορεξάτος στο δεύτερο ημίχρονο δίχως όμως να φτάσει σε ουσιαστική τελική προσπάθεια, γεγονός το οποίο ανάγκασε τον Άκη Μάντζιο να προχωρήσει στις πρώτες παρεμβάσεις του.

Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός επίσης δεν έφτασε σε ουσιαστική τελική αλλά ήταν πιο απειλητικός παίζοντας περισσότερο με τον Ζέλσον Μαρτίνς. Στο 64’ ο τελευταίος αντικαταστάθηκε από τον Ποντένσε έχοντας αφήσει θετική πρώτη εικόνα.

Αυτογκολ και ελπίδες

Στις καθυστερήσεις ο Άρης βρήκε φάση από την αριστερή πλευρά, ο Ζαμόρα δεν εκτέλεσε σωστά αλλά η μπάλα χτύπησε πάνω στον Κίνι και κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη (1-2). Μετά από αυτή τη φάση οι «κίτρινοι» είχαν πέντε λεπτά στη διάθεσή τους για να μη φύγουν με άδεια χέρια… ωστοσο το 2-1 ηταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Άρης – Ολυμπιακός 1-2

Άρης (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Οντουμπάτζο (67’ Μοντόγια), Φαμπιάνο, Ροζ, Φεράρι, Βερστράτε, Νταρίντα, Πάρντο (56’ Ζαμόρα), Σουλεϊμάνοφ (56’ Σαβέριο), Παναγίδης (76’ Φετφατζίδης), Μορόν (67’ Μάνου Γκαρθία).

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόι (85’ Μπιανκόνι), Κίνι, Έσε, Καρβάλιο, Αλεξανδρόπουλος (77’ Καμαρά), Μασούρας, Ζέλσον Μαρτίνς (64’ Ποντένσε), Ναβάρο (85’ Φορτούνης).