ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ BETSSON

Άρης – Παναιτωλικός 0-0: Έπαιξε με την «φωτιά»… δεν κάηκε και πήγε τελικό

06.03.24 | 20:54

Ο Άρης ρίσκαρε απέναντι στον Παναιτωλικό, δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν – μεγάλη χαμένη φάση με τον Σουλεϊμάνοφ-  όμως κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του και με το 0-0 πήρε μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Έτσι η ομάδα του Μάντζιου ετοιμάζεται για τον μεγάλο τελικό στις 18 Μαΐου , έπειτα από 14 χρόνια, εκεί όπου περιμένει ο Παναθηναϊκός.

Πατημένο το «πόδι» στο γκάζι

Ο Άρης έδειξε από νωρίς τις «άγριες» προθέσεις μπαίνοντας πολύ δυναμικά στο ξεκίνημα του αγώνα με σκοπό να καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση πρόκριση. Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Νταρίντα είδε το σουτ του μέσα από την περιοχή, να βρίσκει στους αμυντικούς του Παναιτωλικού.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό και στο όγδοο λεπτό ήρθε πρώτη μεγάλη στιγμή στο αγώνα. Η μπάλα στρώθηκε στον Σουλεϊμάνοφ από ευνοϊκή θέση, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Πάρα πολύ πιεστικός ο Αρης στο πρώτο δεκάλεπτο, χτίζοντας επιθέσεις κυρίως από την αριστερή πτέρυγα, καθώς ο Πετράκης έχει βάλει στο δίδυμο Οντουμπάτζο – Σουλεϊμάνο τους Τορεχόν, Χατζηθεοδωρίδη.

Ο Παναιτωλικός στο 15’ βρήκε την πρώτη υποψία ευκαιρίας με τον Πέρεζ να κάνει το γέμισμα στην περιοχή από τα αριστερά και το Καρέλη να καταφέρνει να βρίσκει την μπάλα μέσα στην περιοχή με αυτή να φεύγει άουτ. Συνέχεια στις καλές στιγμές έδωσε ο  Μαυρίας μετά από ωραία ενέργεια, σέντραρε για τον Καρέλη που πήρε τη «χλιαρή» κεφαλιά με τον Κουέστα να μπλοκάρει εύκολα.

Το έψαξαν οι γηπεδούχοι… με τον Τσάβες να είναι κέρβερος

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ξανά πάρει εκείνη την πρωτοβουλία των κινήσεων απειλώντας με πρωταγωνιστή το Σαμόρα. Στο 38′ ο Οντουμπάτζο έκανε την παράλληλη πάσα προς τον Σαμόρα από τα δεξιά με τον ίδιο να βρίσκει την μπάλα με το μυτάκι και να κερδίζει το κόρνερ.

Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Άρης έψαχνε μανιωδώς το τέρμα που θα του «έλυνε» τα χέρια, με τους θεσσαλονικείς να χάνουν μια τεράστια ευκαιρία. Ο Σουλεϊμάνοφ έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Τσάβες να δηλώνει παρών και να κρατάει το μηδέν.

Πιο προσεκτικός ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός άλλαξε τη λογική του σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο έχοντας την πρόθεση να πιέσει πιο ψηλά τον Άρη.

Αυτό λογικά θα αλλάξει και την εικόνα του αγώνα καθώς στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε μαζική άμυνα.

Απίθανη χαμένη φάση για τους Αγρινιώτες

Στο 64′ ήρθε η τεράστια χαμένη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα ο Παναιτωλικός. Ο Πέδρο δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα, σε μια επικίνδυνη αντεπίθεση, με τον Σενγκέλια να μην μπορεί να νικήσει τον Κουέστα, με τον Ισπανό τερματοφύλακα να μαζεύει την μπάλα.

Η πρώτη πραγματική ευκαιρία του Παναιτωλικού σε αντεπίθεση με 4 εναντίον 5 με τον Βέλεθ να αγκομαχά στο αμυντικό transition. Αυτή η φάση πρέπει να ανησυχήσει τον Μάντζιο, ο φιλοξενούμενος είχε ένα στρέμμα γήπεδο στην κόντρα επίθεση.

Τρομέρος Ντουάρτε – Τυχερός ο Άρης

Ο Άρης έπαιξε με τη φωτιά καθώς ο Παναιτωλικός ανέβηκε στο γήπεδο και προσπάθησε να βρει γκολ για να οδηγήσει τη σειρά στην παράταση.

Στο 86′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για τον, με τον Ντουάρτε. Ο πορτογάλος χαφ νίκησε εύκολα τον Βέλεθ στον αέρα παίρνοντας την κεφαλιά με το Κουέστα να μένει «άγαλμα» και να βλέπει την μπάλα να πηγαίνει λίγο άουτ.

Άρης – Παναιτωλικός 0-0

Άρης (Ά. Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι (90’ Ζουλ), Βέλεθ (90’ Ρόουζ), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Γκαρθία (60’ Φετφατζίδης), Σαμόρα (79’ Σαβέριο), Μορόν (79’ Ανσαριφάρντ)

Παναιτωλικός (Γ. Πετράκης): Τσάβες, Μλάντεν (80’ Λομόνακο), Μπρ. Ντουάρτε, Ταμπίτζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Χατζηθεοδωρίδης, Πέρες (80’ Τσιγγάρας), Φρ. Ντουάρτε (61’ Χουάνπι), Καρέλης (61’ Ζοάο Πέδρο), Σενγκέλια (72’ Ντίας)