Άρης – Παναθηναϊκός 0-2: «Χρυσό» τρίποντο με Σπόραρ και παραμένει στο κόλπο τίτλου

07.04.24 | 21:34

Γράφει: Editor

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μία τεράστια νίκη στην έδρα του Άρη με 2-0 για την 4η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Superleague και παρέμεινε ζωντανός στο κόλπο του τίτλου.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Ντραγκόφσκι που κράτησε ανέπαφη την εστία του και από τον Γεντβάι που στις καθυστερήσεις αποσόβησε σίγουρη παραβίαση της εστίας. Καθοριστική και η εμφάνιση του Σπόραρ που με το γκολ του χάρισε το σημαντικό τρίποντο στην ομάδα του, ενώ ταλαιπώρησε την «κίτρινη» άμυνα.

Μοιραίος για τους γηπεδούχους ο Μπράμπετς, που στο πρώτο γκολ του «τριφυλλιού» χαρίζει την μπάλα στον Μπερνάρ, ενώ στο δεύτερο στέλνει άθελά του την μπάλα στην εστία του Κουέστα.

Πρωταγωνιστής ο Ντραγκόφσκι

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά και απείλησαν μόλις στο 4’, όταν ο Γεντβάι έδιωξε σε κόρνερ την σέντρα του Σουλεϊμάνοφ.

Οι δύο εκ των κορυφαίων φορ της Λίγκας έδειξαν τις ικανότητές τους μόλις σε ένα λεπτό. Πρώτος ο Μορόν που έκανε το μακρινό σουτ και έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Στην επόμενη ακριβώς φάση οι «πράσινοι» έχασαν ευκαιρία με τον Ιωαννίδη να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι είχαν έντεκα παίκτες στα 35-40 μέτρα του αγωνιστικού χώρου, με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει με υπομονή το γκολ που θα άλλαζε τα δεδομένα.

Μπακασέτας και Ιωαννίδης απείλησαν τον Κουέστα στο 16’ και στο 18’, με τον Ισπανό τερματοφύλακα να σταματά και τις δύο προσπάθειες.

Πρόβλημα ο… Μορόν

Το αμυντικό δίδυμο του «τριφυλλιού», Ακαϊντίν και Γεντβάι, αντιμετώπιζε σοβαρό θέμα στο να περιορίσει τον Μορόν.

Ο Ντραγκόφσκι ήταν σε εξαιρετική βραδιά, κάτι που απέδειξε στις δύο ευκαιρίες του Φαμπιάνο και του Μορόν, τις οποίες σταμάτησε χωρίς πρόβλημα.

Στο 37’ οι παίκτες του Τερίμ βρέθηκαν με αξιώσεις έξω από την «κίτρινη» περιοχή, όμως το σουτ του Παλάσιος πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο δεύτερο κομμάτι του πρώτου μέρους ο Άρης ήταν καλύτερος, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει καθαρό μυαλό στις επιλογές του.

Αλλαγή διάταξης για τον Παναθηναϊκό

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και κατάφεραν να απειλήσουν τον Ντραγκόφσκι στο 48’. Ο Γκαρθία μπήκε στην περιοχή όμως η σέντρα-σουτ του κατέληξε στα χέρια του Πολωνού.

Οι «κίτρινοι» έβγαζαν ωραίες συνεργασίες χωρίς να φτάνουν σε τελική προσπάθεια, την οποία βρήκαν με το σουτ του Σουλεϊμάνοφ στο 56’.

Από μοιραίος… σπουδαίος ο Σπόραρ

Στο 61’, ο Σπόραρ έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 1-0. Ο Ιωαννίδης βρήκε τον Βαγιαννίδη που έκανε σέντρα με τον Σλοβένο να μην προλαβαίνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.

Μόλις 3 λεπτά μετά ο Σπόραρ χρίστηκε σκόρερ. Ο Μπερνάρ έκλεψε την μπάλα μετά το λάθος του Μπράμπετς, πάσαρε στον Σπόραρ που με ένα φοβερό πλασέ νίκησε τον Κουέστα κάνοντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Στο 72′ ο Άρης έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Λάθος των παικτών του Παναθηναϊκού που ταλαιπώρησαν χωρίς λόγο την μπάλα με τους γηπεδούχους να βγαίνουν στην κόντρα και τον Γκαρθία με σουτ να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ.

Οι παίκτες του Τερίμ κλείστηκαν στο αμυντικό μισό τους, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους «κίτρινους» να βρουν δύο καλές στιγμές με τον Φαμπιάνο αρχικά και στην συνέχεια από το κακό διώξιμο από τον Γεντβάι, με τον Ντραγκόφσκι να βρίσκεται σε ετοιμότητα.

Ήρωας ο Γεντβάι – «Καθάρισε» στις καθυστερήσεις

Στο 90′, τεράστια ευκαιρία για τον Άρη με τον Γεντβάι να διώχνει πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του Ανσαριφάρντ και να κρατά ανέπαφη την εστία της ομάδας του.

Στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη. Οι «πράσινοι» έφυγαν εξαιρετικά στην κόντρα, ο Μλαντένοβιτς έκανε την σέντρα, ο Τζούρισιτς την προβολή, ο Κουέστα έδιωξε και η μπάλα βρήκε στον Μπράμπετς και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Άρης – Παναθηναϊκός 0-2

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Φεράρι, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ζουλ, Νταρίντα, Μάνου Γκαρθία, Σαβέριο, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ, Γέντβαϊ, Ακαϊντίν, Μπακασέτας, Μπερνάρ, Τσέριν, Παλάσιος, Αράο, Ιωαννίδης.