Καρίμ Ανσαριφάρντ - Άρης - Βόλος Φωτογραφία: Eurokinissi

Άρης – Βόλος 2-0: Μίλησαν τα «κανόνια» του

25.02.24 | 21:25

Ο Άρης πέτυχε δεύτερη διαδοχική νίκη στη Super League, κρατώντας το μηδέν στην άμυνα, με το 2-0 απέναντι στον Βόλο, στο ντεμπούτο του Χρήστου Κόντη στον πάγκο των Θεσσαλών.

Οι «κίτρινοι» χτύπησαν στο φινάλε κάθε ημιχρόνου, με τα δύο φορ της ομάδας του Άκη Μάντζιου να «καθαρίζουν» την υπόθεση νίκη. Ο Λορέν Μορόν πέτυχε το 13ο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ ο Καρίμ Ανσαριφάρντ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τα χρώματα του Άρη.

Με αυτήν τη νίκη η ομάδα της Θεσσαλονίκης εξασφάλισε πως θα μπει στα play off του πρωταθλήματος από την 5η θέση, έχοντας συγκεντρώσει 41 βαθμούς μετά από 24 αγωνιστικές, ενώ ο Βόλος παραμένει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, με μόλις 17 βαθμούς, ισόβαθμος με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Καλό ξεκίνημα για τον Άρη, αλλά βρήκε το γκολ στις καθυστερήσεις

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με στόχο να βρεθεί από νωρίς μπροστά στο σκορ, με τον Μορόν να έχει τη μερίδα του λέοντος στο πρώτο μέρος. Ο Ισπανός στο 11′ βγήκε απέναντι από τον Κόβατς, μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Σουλεϊμάνοφ, όμως νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Βόλου. Ο Ρώσος εξτρέμ στο 27ο λεπτό σούταρε δυνατά με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Μετά το πρώτο ημίωρο οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους και απείλησαν με τον Νταρίντα στο 33′, αλλά ο Κόβατς απέκρουσε. Στο 39′ ο Τσέχος χαφ έκανε κάθετη πάσα στον Σαβέριο, με τον μεσοεπιθετικό των «κιτρίνων» να αστοχεί.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης έφθασε κοντά στο 1-0, με τον Μορόν να χάνει μοναδική ευκαιρία από κοντινή απόσταση, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Κόβατς στο 44′. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ισπανός πήρε φανταστική πάσα με τακουνάκι από τον Μανού Γκαρθία και δεν δυσκολεύτηκε να βάλει τον Άρη μπροστά στο σκορ, με 1-0.

Άργησε να πιάσει ρυθμό στην επανάληψη ο Άρης

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης δεν μπήκε το ίδιο δυναμικά. Η πρώτη του φάση ήρθε στο 57′, όταν ο Μανού Γκαρθία έκανε ωραία ατομική προσπάθεια εκτός περιοχής και αφού απελευθερώθηκε, εξαπέλυσε δυνατό σουτ, με τον Κόβατς να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ. Η ομάδα του Χρήστου Κόντη απείλησε για πρώτη φορά με αξιώσεις στο 60ό λεπτό, με τον Ασεχνούν να σουτάρει και τον Κουέστα να μπλοκάρει εύκολα.

Ο Άρης έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, σπαταλώντας τρεις μεγάλες ευκαιρίες μέσα σε 5 λεπτά, μετά το 69′. Ο Σουλεϊμάνοφ σούταρε εντός περιοχής, με τον Κόβατς να αποκρούει και τον Νταρίντα να παίρνει το ριμπάουντ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Ο Ζαμόρα στο 73′ πήρε ωραία πάσα και αφού γύρισε εξαπέλυσε με το αριστερό ένα δυνατό σουτ, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βόλου, ενώ ο Ανσαριφάρντ έκανε την κεφαλιά, με τον Λούνα να απομακρύνει σε κόρνερ, πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή.

Δοκάρι ο Βόλος με Μπερτόγλιο, άνοιξε λογαριασμο ο Ανσαριφάρντ

Ο Βόλος έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Μπερτόγλιο στο 85′, με τον Αργεντίνο να κυνηγά μία χαμένη φάση, να κλέβει την μπάλα από τον Ρόουζ και να εκτελεί από πλάγια θέση. Ωστόσο, η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι του Κουέστα και κατέληξε άουτ.

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 87ο λεπτό άνοιξε λογαριασμό με τα χρώματα του Άρη, αφού μετά από λάθος γύρισμα του Άλχο, ο Ιρανός επιθετικός διπλασίασε με προβολή τα τέρματα της ομάδας του, για το τελικό 2-0.

Άρης – Βόλος 2-0

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φεράρι, Μπράμπετς, Ρόουζ, Οντουμπάτζο, Βέλεθ, Νταρίντα, Γκαρθία, Σαβέριο, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν

Βόλος (Χρήστος Κόντης): Κόβακς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Λούνα, Σιέλης, Τρουιγέ, Γκλάβτσιτς, Ντε Καμπς, Ασεχνούν, Κόμπα, Γκαρσία