Asian Cup: Απίθανη πρόκριση της Ιορδανίας επί του Ιράκ

Διεθνή

Asian Cup: Απίθανη πρόκριση της Ιορδανίας επί του Ιράκ – Ανατροπή με 2 γκολ στις καθυστερήσεις (vid)

29.01.24 | 21:26

Μια απίθανη πρόκριση στα προημιτελικά του Asian Cup πανηγύρισε η Ιορδανία, η οποία επικράτησε με 3-2 και τρομερή ανατροπή του Ιράκ.

Για να τα καταφέρουν, οι Ιορδανοί χρειάστηκαν δύο γκολ στις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ είχαν ανοίξει το σκορ στον έξτρα χρόνο του πρώτου μέρους.

Με αυτό τον συναρπαστικό τρόπο, η Ιορδανία κέρδισε μια θέση στα προημιτελικά, εκεί όπου την περιμένει το Τατζικιστάν.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό σε όλη του τη διάρκεια και περιλάμβανε πολλές συγκινήσεις. Οι Ιορδανοί προηγήθηκαν με τον Αλ Ναϊμάτ στο 45+1′, αλλά στο 68′ ο Νατίκ και στο 76′ ο Χουσεΐν κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι… τούμπα.

Ωστόσο, η επιλογή από τον σκόρερ του 2-1 να πανηγυρίσει, παριστάνοντας ότι έτρωγε, έφερε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και την αποβολή του, με αποτέλεσμα οι Ιρακινοί να μείνουν με δέκα παίκτες.

Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα που βρισκόταν πίσω στο σκορ να ψάξει με μεγαλύτερες αξιώσεις την ισοφάριση και τα κατάφερε. Στο 90+5′ ο Αλ Αράμπ έφερε το παιχνίδι ξανά στα ίσα, ενώ 2 λεπτά αργότερα ο Αλ Ρασντάν έκανε την ολική ανατροπή, λίγα δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής σφυρίξει για τελευταία φορά στο ματς.