Credits: ΠΑΕ ΑΣΤΕΡΑΣ AKTOR

STOIXIMAN SUPERLEAGUE

Αστέρας ΑKTOR – Μπολόνια 3-3: Με ευρωπαϊκό αέρα

31.07.24 | 20:20

Ο Αστέρας ΑKTOR αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 με την Μπολόνια σε φιλικό προετοιμασίας που διεξήχθη στην Ιταλία.

Ο Αστέρας ήταν πολύ ανταγωνιστικός και σκόραρε με τους Μπάρτολο, Μούμο και Άνταμ απέναντι σε μια ομάδα που συμμετέχει στο Champions League.

Προηγήθηκε νωρίς αλλά δεν το κράτησε

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς προηγήθηκε νωρίς στο σκορ. Μόλις στο 5′ ο Μπάρτολο έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και με διαγώνιο σουτ στη δεξιά γωνία σημείωσε το 0-1.

Η Μπολόνια αντέδρασε με δύο γκολ σε τρία λεπτά. Στο 13′ ο Κάστρο ισοφάρισε σε 1-1 και στο 15′ ο Καμπάγκι ανέτρεψε το σκορ σε 2-1.

Από την πλευρά του ο Αστέρας είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο 21′ την κεφαλιά του Καλτσά απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Μπολόνια σε κόρνερ και στο 37′ απομάκρυνε και το πλασέ στο τετ α τετ με τον Μπάρτολο.

Στα ίσια ο Αστέρας

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας ξεκίνησε και πάλι δυνατά και ισοφάρισε το σκορ στο 52′. Ο Καλτσάς πίεσε και κέρδισε την μπάλα, έκανε το γύρισμα ακριβείας από δεξιά και ο Μούμο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Στο 57′ μάλιστα, ο σκόρερ είχε και δεύτερη ευκαιρία, αλλά η μπάλα στο πλασέ που επιχείρησε μετά το γύρισμα του Μπάρτολο αυτή τη φορά, έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η Μπολόνια πήρε το προβάδισμα με σουτ του Ορσολίνι στο 62′. Δύο λεπτά αργότερα οι Αρκάδες θα μπορούσαν και πάλι να ισοφαρίσουν, αλλά ο Ζουγλής δεν πρόλαβε να πλασάρει. Στο 69′ η Μπολόνια είχε κεφαλιά στο δοκάρι με τον Οντγκαρντ.

Το πρώτο του Ανταμ – Ζουγλής σε μεγάλα κέφια

Ο Αστέρας κατάφερε να απαντήσει για ακόμη μία φορά. Στο 72′ ο Ζουγλής πλάσαρε στο τετ α τετ, η μπάλα αποκρούστηκε από το αριστερό δοκάρι και στην επαναφορά ο Άνταμ σημείωσε το πρώτο του γκολ με τον Αστέρα και ισοφάρισε σε 3-3.

Ο Ζουγλής ήταν εντυπωσιακός καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο 76′ έκανε καταπληκτική προσπάθεια, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε με το πόδι από τον τερματοφύλακα της Μπολόνια.

Θυμίζουμε ότι το Σάββατο (03/08, 21:30 ώρα Ελλάδας) ο Αστέρας θα αντιμετωπίσει την Βερόνα στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας στην Ιταλία.

Αστέρας ΑKTOR – Μπολόνια 3-3

Παπαδόπουλος (60′ Τσιντώτας), Alho (60′ Garcia), Χουχούμης (60′ Alvarez), Τριανταφυλλόπουλος (60′ Grozdanic), Castano (60′ Alagbe), Yablonski (60′ Τζανδάρης), Mumo (60′ Redzic), Καλτσάς (60′ Ζουγλής), Regis (46′ Faraj), Bartolo (60′ Palacios), Μάντζης (46′ Adam)