Ο Οζέγκοβιτς πανηγυρίζει με τη φανέλα της Κηφισιάς Φωτογραφία: Eurokinissi

Αστέρας Τρίπολης – Κηφισιά 1-2: Την έσωσε ο Οζέγκοβιτς σε ένα τετράλεπτο

06.04.24 | 21:29

Ο Αστέρας Τρίπολης υποδέχτηκε στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» την Κηφισιά για την 3η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια πολύ σημαντική νίκη με 2-1 που τους βγάζει από την ζώνη του υποβιβασμού, χάρη σε δύο γκολ του Οζέγκοβιτς στο 66′ και το 70′. Από την άλλη, οι Αρκάδες έμειναν για τρίτο σερί ματς με άδεια χέρια και ακόμη αναζητούν τους πρώτους τους βαθμούς στα playouts.

«Έκλεψαν» το ισορροπημένο πρώτο μέρος οι Αρκάδες

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο τρίτο λεπτό, ο Ρεγκίς βρήκε τον Μιριτέλο στο χώρο και αυτός με ωραία ενέργεια και ένα πανέμορφο τελείωμα έκανε το 1-0, με τους παίκτες του Αστέρα να αφιερώνουν το γκολ στον Παύλο Γκότση ο οποίος πρόσφατα έχασε τον πατέρα του.

Στο 13′ ο Μίλαν Ράσταβατς αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή, με τον Μουνάφο να μην μπορεί να συνεχίσει και την θέση του να παίρνει ο Αλάγκμπε. Ο Αργεντίνος μέσος απουσίαζε περίπου δύο μήνες λόγω τραυματισμού, που όπως φαίνεται τον ταλαιπωρεί ακόμα.

Μετά το προβάδισμα των γηπεδούχων, η Κηφισιά πήρε την μπάλα στα πόδια της και μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να «σπάσει» την άμυνα των Αρκάδων, με αποτέλεσμα να μην απειλήσει την εστία του Τσιφτσή.

Στο 28′ η Κηφισιά ισοφάρισε τις αναγκαστικές αλλαγές, με τον Τεϊσέιρα να αφήνει την θέση του στον Βαφέα.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους οι παίκτες του Αστέρα έφτασαν κάποιες φορές μέχρι την περιοχή της Κηφισιάς αλλά χωρίς να προκαλέσουν κίνδυνο στην ομάδα του Κωνσταντίνου Μπράτσου.

Στις καθυστερήσεις του δευτέρου μέρους, ο Πρίτσας είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την Κηφισιά με 10 παίκτες.

Μεγάλη ανατροπή για την Κηφισιά στο δεύτερο μέρος

Η Κηφισιά μπήκε δυναμικά και πολύ πιο επιθετικά στο δεύτερο μέρος, με τον Έλληνα τεχνικό να κάνει και το σύστημα της ομάδας πιο επιθετικό, από 4-2-3-1 σε 3-5-2, κάτι που απέδωσε γρήγορα καθώς στα πρώτα λεπτά ήρθε η πρώτη καλή φάση της ομάδας, με ένα σουτ του Σολόα που απέκρουσε ο Τσιφτσής.

Τελικά, στο 66′ ο Οζέγκοβιτς μετά από εξαιρετική σέντρα του Μιλίσεβιτς έκανε το 1-1 και μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Σάντος κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Καστάνιο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο σκόρερ του πρώτου γκολ και ανέτρεψε το σκορ του ματς σε μόλις τέσσερα λεπτά.

Ο ρυθμός του αγώνα ξέφυγε σε εκείνο το σημείο και στο 73′ ο Καλτσάς κέρδισε πέναλτι για τον Αστέρα αλλά μετά από έλεγχο του VAR ακυρώθηκε, καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Οι παίκτες του Ράσταβατς έψαξαν την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά κυρίως με σουτ, αλλά δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Αναγνωστόπουλο.

Αστέρας Τρίπολης – Κηφισιά 1-2

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Λύρατζης, Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρεζ, Μουνάφο (13′ Αλάγκμπε), Γιαμπλόνσκι (83′ Μάντζης), Ρεγκίς (72′ Παλάσιος), Καλτσάς (83′ Ζουγλής), Μπαρτόλο, Μιριτέλο.

Κηφισιά (Κωνσταντίνος Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Παρράς (51′ Μιλίσεβιτς), Τεϊσέιρα (28′ Βαφέας), Τσαπάν (80′ Σπίνος), Σόλοα, Τσανάτζια, Σναϊντερλίν, Πρίτσας, Μπιφουμά (80′ Μενέντες), Σάντος, Οζέγκοβιτς.