Αστέρας Τρίπολης - Κηφισιά Φωτογραφία: Intime

STOIXIMAN SUPERLEAGUE

Αστέρας Τρίπολης – Κηφισιά 3-3: «Αυτοκτονία» και οριστικά εκτός εξάδας οι Αρκάδες

28.02.24 | 16:59

Σε ένα χορταστικό ματς, ακατάλληλο για καρδιακούς, η Κηφισιά απέσπασε ισοπαλία με 3-3, για την 25η αγωνιστική της Super League, στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης και πήρε «χρυσό» βαθμό στην μάχη της παραμονής. Καταδικαστικό ήταν για τους Αρκάδες το αποτέλεσμα καθώς μένουν οριστικά εκτός playoffs και μαθηματικά.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και άνοιξαν το σκορ με τον Οζέγκοβιτς να ευστοχεί στο 13ο λεπρό στο πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ισοφάριση στο 32′ με τον Μιριτέλο αλλά η ομάδα των Βορείων Προαστίων πήραν ξανά το προβάδισμα στο 36΄με τον Γιόβαντσιτς. Οι Αρκάδες δεν το άφησαν αναπάντητο και έκαναν το 2-2 τέσσερα λεπτά μετά με τον Μιριτέλο ξανά. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνοι η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με τον Ρίτζις. Το σύνολο του Κωνσταντίνου Μπράτσου είχε τον τελευταίο λόγο και διαμόρφωσε το τελικό 3-3 στο 73′ με τον Βαφέα.

Με 5 γκολ και μεγάλο ενδιαφέρον το πρώτο μισό

Η Κηφισιά άνοιξε το σκορ μόλις στο 13ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Σάντος από τον Τσιφτσή και ανέλαβε ο Οζέγκοβιτς να το εκτελέσει. Ο 29χρονος επιθετικός ευστόχησε και έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ που δέχτηκαν ανέβασαν ρυθμούς και δηιούργησαν πολλές ευκαιρίες, ψάχνοντας την ισοφάριση. Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς κατάφερε να απαντήσει με τον Μιριτέλο στο 32λεπτό. Το σύνολο του Κωνσταντίνου Μπράτσου δεν άργησε να πάρει πάλι το προβάδισμα, αφού ο Γιόβαντσιτς στο 36′ έπειτα από κόρνερ και λάθος της άμυνας του Αστέρα πέτυχε το γκολ από κοντά. Τέσσερα λεπτά, όμως ο Μιριτέλο ήταν εκεί να απαντήσει ξανά και να κάνει το 2-2 για τους γηπεδούχους. Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με μία αντεπίθεση, ο Ριτζίς έκανε το 3-2 και διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου.

Πήρε την ισοφάριση η Κηφισιά και στέρησε την εξάδα από τον Αστέρα Τρίπολης

Στο δεύτρερο ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε δυνατά στο γήπεδο με τον Καλτσά να δημιουργεί την πρώτη καλή φάση στο 51′, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Αναγνωστόπουλου. Στο 61ο λεπτό ο Μπιφουμά βγήκε τετ-α-τετ με τον Τσιφτσή, πλάσαρε αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν την αντίπαλη περιοχή, με τον Τετέι να πασάρει στον Μπιφουμά, με τον Λύρατζη να κόβει τελευταία στιγμή. Η Κηφισιά πίεσε την αντίπαλη περιοχή, ψάχνοντας την ισοφάριση, την οποία βρήκε στο 73΄με τον Βαφέα να βρίσκει το γκολ. Ο Μιλίτσεβιτς έκανε ένα γέμισμα με πλάτη στην εστία, η μπάλα έφτασε στον Τσανάτζια, ο Κροάτης έκανε το γύρισμα, ο Βαφέας γύρισε το σώμα του και με συρτό σουτ ισοφάρισε, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ. Ο Αστέρας Τρίπολης προσπάθησε στις καθυστερήσεις να βρει το γκολ που θα τον κρατήσει ζωντανό στην διεκδίκηση της θέσης στην εξάδα, αλλά παρά τις φάσεις που δημιούργησε στο 90+2′ με το γύρισμα του Λύρατζη και στο 90+3′ με τον Μπιφουμά δεν τα κατάφερε.

Αστέρας Τρίπολης – Κηφισιά 3-3

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Λύρατζης, Κάστανιο, Ζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Γκος (46′ Αλάγκμπε), Γιαμπλόνσκι, Μπαρτόλο, Κρεσπί, Καλτσάς, Μιριτέλο

Κηφισιά (Κωνσταντίνος Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Τεϊσέιρα, Μιλίσεβιτς, Βαφέας, Τσανάτζια, Γιόβαντσιτς (46′ Σολόα), Μπιφουμά, Σάντος, Μενέντες, Οζέγκοβιτς