Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ 1-1: Η αυταπάρνηση των Κρητικών τους κράτησε στην κατηγορία

27.04.24 | 21:56

Ισόπαλοι ήρθαν Αστέρας Τρίπολης και ΟΦΗ με 1-1 στην Αρκαδία, για την 6η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League.

Στο 12′ ο Αλάγκμπε έκανε το 1-0, ενώ στο 54′ με αυτογκόλ ο Γκρόζντανιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αυτό το αποτέλεσμα βρίσκει ευχαριστημένες και τις δύο ομάδες, αφού οι γηπεδούχοι είχαν σιγουρέψει από την προηγούμενη αγωνιστική την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία, ενώ οι Ομιλήτες μετά το σημερινό «χ» είναι και τυπικά και τη νέα αγωνιστική περίοδο στα «σαλόνι» του ελληνικού ποδοσφαίρου. Έτσι οι δύο ομάδες θα πάνε στην 7η και τελευταία αγωνιστική χωρίς ιδιαίτερο άγχος και πίεση.

Στην Τρίπολη βρέθηκε και ο ιδιοκτήτης του ΟΦΗ, Μιχάλης Μπούσης, για να παρακολουθήσει από κοντά την αναμέτρηση.

Προβάδισμα οι Τριπολιτσιώτες παρά τον καλό ρυθμό των Κρητικών

Οι Κρητικοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με την πρώτη καλή φάση να δημιουργείται μετά από ένα λάθος του Τσιφτσή μόλις στο 5′, αλλά ο Μπάκου δεν κατάφερε να βάλει την μπάλα στα δίχτυα. Ακόμα μία ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε 4 λεπτά αργότερα με σουτ του Μεγιάδο εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Τσιφτσή.

Παρά την πίεση του ΟΦΗ στην αντίπαλη περιοχή, η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε να ανοίξει πρώτη το σκορ στο 12′, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Παλάσιος πήρε κεφαλιά, η άμυνα του ΟΦΗ δεν κατάφερε να διώξει, ο Ρεγκίς από τα δεξιά έκανε το γύρισμα στον Αλάγκμπε, ο οποίος πλάσαρε με τη μία για το 1-0.

Παρά το γκολ που δέχτηκαν οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν τον ρυθμό τους, με αποκορύφωμα το σουτ του Τοράλ στο 15′ που σταμάτησε στο δοκάρι, αλλά και 2 λεπτά μετά με τον Ριέρα να σουτάρει από το ημικύκλιο, χωρίς όμως να βρει εστία.

Στο 29′ ο Αστέρας Τρίπολης δημιούργησε μία διπλή ευκαιρία. Από λάθος του Χριστογεώργου, ο Παλάσιος έκανε μία ντρίπλα στον Μπάκιτς, μετά έκανε το σουτ, αλλά στην γραμμή ήταν ο Λαμπρόπουλος, ο οποίος έδιωξε. Στη συνέχεια το σουτ του Κρέσπι έφυγε άουτ.

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά του πρώτου μισού ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν κάποια ιδιαίτερη φάση και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον Αστέρα να κρατάει το προβάδισμα του 1-0.

Βρήκε την ισοφάριση ο ΟΦΗ και έριξε ρυθμούς στο δεύτερο μισό

Ο ΟΦΗ παρ’ όλο που βρέθηκε πίσω στον σκορ μπήκε με τον ίδιο καλό ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 54′ κατάφερε να βρει και την ισοφάριση που έψαχνε με τον Μπάκου να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά, ο Γκρόζντανιτς έβαλε το πόδι του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 60′ δημιουργήθηκε άλλη μία διπλή ευκαιρία για τον Αστέρα, με τον Ρεγκίς να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, ο Χριστογεώργος απέκρουσε στη γωνία και στη συνέχεια ο Παλάσιος προσπάθησε να γυρίσει στην καρδιά της περιοχής αλλά εκεί ήταν ο Βούρος, ο οποίος απομάκρυνε.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού μετά την ισοφάριση έχει πέσει με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνουν η μία την άλλη. Χωρίς να γίνει κάποια άλλη ιδιαίτερη φάση στον αγώνα και έτσι οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1.

Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ 1-1

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Λύρατζης, Γκρόσντανιτς, Καστάνιο, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (70΄Μουνάφο), Αλάγκμπε, Ζουγλής (70΄Μπαρτόλο), Παλάσιος (80΄Γκος), Ρεγκίς, Μιριτέλο (80΄Αγγελάκης).

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Λαμπρόπουλος, Βούρος, Λουκάο, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Μπάκιτς (88΄Θεοδοσουλάκης), Μπάκου (74΄Γκλάζερ), Τοράλ (74΄Αποστολάκης), Ριέρα (83΄Μοσκέρα), Ισέκα (83΄Λουίζ Φελίπε).