ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ- ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Φωτογραφία: Intime

Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 2-2: Τον… ξέρανε στο 91′ με Οικονόμου

19.02.24 | 20:03

Με τον Μάριο Οικονόμου να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 91′, ο Παναιτωλικός έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Τρίπολη, μετά το 2-2 με τον Αστέρα, για την 23η αγωνιστική της Super League.

Πέρα από την ομάδα του Αγρινίου που πήρε «χρυσό» βαθμό στην προσπάθεια αποφυγής του υποβιβασμού, μία ακόμη ομάδα πανηγύρισε το σημερινό αποτέλεσμα. Ο λόγος για την Λαμία που διατηρεί την απόστασή της (4 βαθμοί) από τον σύλλογο της Τρίπολης.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τους Ντίαζ (42′) και Οικονόμου (91′), ενώ για τους Αρκάδες σκόραραν οι Μιριτέλο (45+1′) και Ζουκάνοβιτς (65′).

Προβάδισμα με Ντίαζ – Απάντηση με Μιριτέλο

Στα πρώτα λεπτά η ομάδα του Αγρινίου πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε με αξιώσεις στην εστία του Γραμματικάκη. Οι Ντίαζ και Χουάνπι έλεγξαν την ετοιμότητα του Έλληνα τερματοφύλακα, ο οποίος φώναξε «παρών» και στις δύο περιπτώσεις. Οι Αρκάδες άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και αφού «χτύπησαν» στις αντεπιθέσεις, έχασαν μία μοναδική ευκαιρία για το 1-0 με τον Μπαρτόλο, στο 11′. Λίγο πριν την συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα, ο Ρεγκίς δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων, σε μία εξαιρετική στιγμή. O Ισπανός ήταν πρωταγωνιστής και στην επόμενη φάση των γηπεδούχων, όταν βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι έτοιμος να πλασάρει, όμως η άμυνα του Παναιτωλικού του πήρε την «μπουκιά από το στόμα».

Στο 42′ ήρθε η στιγμή που σημάδεψε το πρώτο ημίχρονο. Ο Γιαμπλόνσκι έκανε ένα τραγικό λάθος έξω από την περιοχή, ο Ντίαζ έκλεψε την μπάλα και αφού μπήκε στην περιοχή πλάσαρε τον Γραμματικάκη για το 1-0. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη δέχθηκε το 1-1 στο χειρότερο δυνατό σημείο. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα της λήξης για το πρώτο ημίχρονο, ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μιριτέλο με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής ισοφάρισε.

Του… κεφαλιού του ο Ζουκάνοβιτς

Ο Αστέρας μπήκε με το πόδι στο γκάζι και απείλησε την εστία του Παναιτωλικού. Αρχικά στο 51′ και μετά από λάθος από την άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Ρεγκίς πάτησε περιοχή, εκτέλεσε υπό την πίεση του Οικονόμου και αστόχησε. Οι Μπαρτόλο και Γιαμπλόνσκι έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως και οι δύο προσπάθειες κατέληξαν άουτ. Αυτό που δεν κατάφεραν οι συμπαίκτες του, το έκανε ο Ζουκάνοβιτς, όταν μετά από σέντρα του Καλτσά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Τον τιμώρησε ο Οικονόμου

Οι Αρκάδες διατηρούσαν τον έλεγχο και είχαν ευκαιρίες ακόμη και για τρίτο γκολ, το οποίο δεν ήρθε. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τα πρώτα σημάδια αντίδρασης στο 70′ με το σουτ του Χατζηθεοδωρίδη, που έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι ενώ δέκα λεπτά αργότερα κούνησαν το πλεκτό με πλασέ εντός περιοχής του Τορεχόν, με το γκολ να μη μετράει όμως αφού ήταν σε θέση οφσάιντ ο Ντίας.

Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη συνέχισαν πάντως να ψάχνουν με πείσμα την ισοφάριση και την βρήκαν στο 90+2′, με τον Χουάνπι να εκτελεί κόρνερ και τον προωθημένο Οικονόμου να εκτελεί με κεφαλιά τον Γραμματικάκη (2-2).

Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 2-2

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Καστάνιο (93′ Μάντζης), Ζουκάνοβιτς, Άλβαρες (86′ Χουχούμης), Λύρατζης, Γκος (70′ Βαλιέντε), Γιαμπλόνσκι, Μπαρτόλο, Κρεσπί (86′ Παλάσιος), Καλτσάς, Μιριτέλο

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης (75′ Τσάβες), Οικονόμου, Μπρούνο Ντουάρτε (66′ Χατζηθεοδωρίδης), Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρες, Χουάνπι, Φρεντερίκο Ντουάρτε (75′ Ζοάο Πέδρο), Καρέλης (75′ Στάγιτς), Ντίας (84′ Λομονάκο)