Η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ στον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης. Φωτογραφία: Α.Σ. ΠΑΟΚ / PAOK Athletic Club

Ποδόσφαιρο Γυναικών

Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ 0-2: Έφυγε με το διπλό και συνεχίζει το αήττητο

27.01.24 | 15:49

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Women’s Football League.

Με σκόρερ τις Ακίντα και Βαρδαλή ο «δικέφαλος του Βορρά» συνέχισε το αήττητο, κάνοντας το 13/13. Ο ΠΑΟΚ με 39 βαθμούς και στο +11 από τον δεύτερο Παναθηναϊκό (έχει ματς λιγότερο) οδεύει προς την κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος.

Ο Αστέρας Τρίπολης παραμένει στην 4η θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς.

Πως έφτασε ο ΠΑΟΚ στη νίκη

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε γκολ στο 21ο λεπτό, όταν η Βαρδαλή βρήκε δίχτυα, αλλά το τέρμα της ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ακολούθησε η μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης, όταν η Γεωργαντζή στο 28′ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ την εστία της Νιχάους, η οποία απέκρουσε και κράτησε το μηδέν στην εστία της

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας, το δυνατό σουτ της Βαρδαλή εκτός περιοχής μπλόκαρε η Γρηγοριάδου. Φάση που αποτέλεσε την τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το αδύναμο πλασέ της Παπαδοπούλου μπλόκαρε με ευκολία η τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» άνοιξε το σκορ με την Έσε Ακίντα στο 54′. Η παίκτρια του ΠΑΟΚ δέχθηκε κάθετη πάσα από την Παπαδοπούλου και με ατομική ενέργεια πέρασε την άμυνα του Αστέρα, κάνοντας το 0-1.

Οι Θεσσαλονικές πέτυχαν και δεύτερο γκολ 7 λεπτά αργότερα (61′) με το σουτ της Ακίντα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, την άμυνα του Αστέρα να μην μπορεί να διώξει και την Βαρδαλή να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 67′ ο Αστέρας προσπάθησε να μειώσει το σκορ, αλλά το δυνατό σουτ της Γεωργαντζή έδιωξε σε κόρνερ η Νιχάους.

Η Ακίντα στην 4η τελική της στο ματς, στο 80′, επιχείρησε ένα σουτ εκτός περιοχής, αλλά η Γρηγοριάδου μπλόκαρε με ευκολία.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Αστέρας Τρίπολης ανέβασε ρυθμούς, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το ματς. Η τελευταία του ευκαιρία ήρθε στο 89′, όταν το σουτ της Μπάσκα από την κλειστή γωνία έδιωξε σε κόρνερ η Νιχάους.