Φωτογραφία: Eurokinissi

Αστέρας Τρίπολης – Βόλος 0-2: Απόδραση παραμονής για τους Βολιώτες

16.03.24 | 18:55

Ο Βόλος κατάφερε να αποδράσει από την Τρίπολη επικρατώντας του Αστέρα με 2-0 στην πρεμιέρα των playouts της Stoiximan Superleague.

Οι Βολιώτες με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 22 βαθμούς κάνοντας ένα πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή τους στην κατηγορία, ενώ οι Αρκάδες συνεχίζουν με 31 βαθμούς.

Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Κόμπα στο 63’ και Γκαρσία στο 68’.

Λίγα πράγματα στο πρώτο μέρος

Από την αρχή του αγώνα ο Βόλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, κυκλοφορούσε την μπάλα γύρω από την περιοχή, χωρίς όμως να τη μετουσιώσει σε γκολ ή σε κάποια τελική προσπάθεια.

Στο 14′ ο Παλάσιος έπιασε ένα δυνατό αλλά άστοχο σουτ εκτός περιοχής. Στο 25′ ο Mπαρτόλο έκλεψε την μπάλα, την κουβάλησε μέχρι την αντίπαλη περιοχή, αλλά η πάσα του προς τον Κωστέα ήταν δυνατή.

Στο 29′ ο Γκλάβτσιτς έπιασε σουτ από το ημικύκλιο και σημάδεψε το κεφάλι του Καστάνιο. Στο 32′ ο Μπερτόλιο έκανε σέντρα σουτ, ο Σιέλης έβαλε το κεφάλι του αλλά δεν βρήκε εστία. Αυτές ήταν οι λιγοστές φάσεις του «φτωχού» πρώτου μέρους.

«Καθάρισε» σε 5 λεπτά ο Βόλος

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος μπήκε πιο δυνατά ήταν αυτός που κατάφερε να βρει τα γκολ. Στο 63′ με μια αντεπίθεση, ο Κόμπα απέφυγε τον Λύρατζη και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για 1-0.

Πέντε λεπτά μετά ο Λούνα γύρισε στον Γκαρσία και αυτός με προβολή σκόραρε. Ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ, αλλά μετά από έλεγχο στο VAR το γκολ μέτρησε κανονικά.

Όσο προχωρούσε το παιχνίδι οι δυο ομάδες έριξαν τον ρυθμό τους με αποτέλεσμα να μην σημειωθεί κάποια σημαντική τελική και το 2-0 να είναι τελικό σκορ του αγώνα.

Αστέρας Τρίπολης – Βόλος 0-2

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Λύρατζης, Καστάνιο, Πίτσου, Χουχούμης (76′ Άλβαρες), Αλάγκμπε, Σουρλής (46′ Γκρόζντανιτς), Παλάσιος (67′ Ζουγλής), Μπαρτόλο (85′ Σίτο), Κρέσπι, Κωστέας (76′ Μάντζης).

Βόλος (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Σιέλης (90’+6′ Ασλανίδης), Άλχο, Λούνα, Γκλάβτσιτς, Ντε Καμπς, Μπερτόγλιο (77′ Τσοκάνης, 86′ λ.τ. Τρουιγέ), Κόμπα, Γκαρσία (86′ Μωραΐτης).