ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ Credits: Χ LaLiga

Διεθνή

Ατλέτικο Μαδρίτης- Μπαρτσελόνα 0-3: «Μπλαουγκράνα» πάρτι στο Μετροπολιτάνο

17.03.24 | 23:56

Η Μπαρτσελόνα έκανε ότι ήθελε την Ατλέτικο Μαδρίτης και επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 3-0, έχοντας  ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφκσι.

Ο Πολωνός «έβγαλε» δυο ασίστ και πέτυχε ένα γκολ (47’) και ήταν καθοριστικός για την ευρεία νίκη των «μπλαουγκράνα» για τους οποίους επίσης σκόραραν και οι Φέλιξ στο 39’ και Φερμίν στο 65’.

Η «Μπάρτσα» με αυτή τη νίκη ανέβηκε στην δεύτερη θέση της La Liga, στο -8 από την πρωτοπόρο Ρεάλ.

Με ένταση η Ατλέτικο, το γκολ η Μπαρτσελόνα

Πιο δυνατά στο ματς μπήκε η Ατλέτικο, η οποία στο 7’ έχασε ευκαιρία με τον Μπάριος να ανοίξει το σκορ, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε βγήκε για λίγο άουτ.

Οσο προχωρούσε το ματς η Μπαρτσελόνα προσπαθούσε να βρει χώρους τόσο από τα πλάγια όσο και από τον άξονα.

Στο  35′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, ο Φερμίν  σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Όμπλακ απέκρουσε, ωστόσο  αυτή η φάση αντί να «ξυπνήσει» την Ατλέτικο την άγχωσε για να έρθει ο Φέλιξ στο 37’ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε  την ασίστ του Λεβαντόφκσι και άνοιξε το σκορ.

Η Ατλέτικο προσπάθησε να απειλήσει αλλά το σουτ του Μοράτα στις καθυστερήσεις του α’ μέρους βγήκε άουτ και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Μπαρτσελόνα να προηγείται.

Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, μάλιστα ο Τσάβι αποβλήθηκε από τον πάγκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Πολωνός σκοράρει και… σερβίρει

Στην αρχή του β’ μέρος ο Πολωνός επιθετικός πέρασε σε ρόλο σε… εκτελεστή στο 47’, όταν σκόραρε με εξαιρετική προσπάθεια μέσα από την περιοχή.

Ο νεαρός Φερμίν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με κεφαλιά στο 65’, σκοράροντας για δεύτερη φορά αυτήν την εβδομάδα μετά το ματς ενάντια στην Νάπολι – ξανά από ασίστ του Λέβα!

Παράλληλα ο Τερ Στέγκεν φρόντισε να κρατήσει το μηδέν η ομάδα του, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μολίνα στις καθυστερήσεις.

Ατλέτικο Μαδρίτης- Μπαρτσελόνα 0-3

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ – Σάβιτς, Βίτσελ, Ρεϊνίλντο – Μολίνα, Γιορέντε (58’ Κόκε), Μπάριος, Ντε Πολ (67’ Σαούλ), Λίνο (46’ Γκριεζμάν) – Μοράτα (46’ Ντεπάι), Ρικέλμε (59’ Κορέα).

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν – Κουντέ, Αραούχο, Κουμπαρσί, Έκτορ Φορτ (82’ Κασαδό) – Γκιντογκάν, Φερμίν Λόπεθ (82’ Ίνιγκο Μαρτίνεθ), Σέρτζι Ρομπέρτο (77’ Οριόλ Ρομέου) – Ραφίνια (61’ Γιαμάλ), Λεβαντόφσκι, Ζοάο Φέλιξ (77’ Βίτορ Ρόκε).