UEFA CHAMPIONS LEAGUE

Ατλέτικο Μαδρίτης – Ίντερ 2-1 (3-2 πέναλτι): Επική πρόκριση για τους «ροχιμπλάνκος»

14.03.24 | 00:44

Μετά από αγώνα θρίλερ, η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 2-1 την Ίντερ και την πέταξε εκτός Champions League με 3-2 στα πέναλτι. Σπουδαία εμφάνιση από τον Όμπλακ, μοιραίος ο Λαουτάρο για τους Ιταλούς.

Στο 33ο λεπτό μετά υποδειγματική κυκλοφορία της μπάλας, με τον Μπαρέλα να βγαίνει από τα αριστερά και να σερβίρει τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι στον Ντιμάρκο, ο οποίος εκτέλεσε τον Όμπλακ με το δυνατό δεξί σουτ (0-1).Ωστόσο, η χαρά των Ιταλών κράτησε μόλις δύο λεπτά, καθώς ο Γκριεζμάν ισοφάρισε από κοντά στο 35’ μετά από απίθανη αδράνεια στην άμυνα των «νερατζούρι».

Στο 87ο ήρθε το γκόλ χρυσάφι για την Ατλέτικο. Ο Κόκε πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και ο Ντεπάι δεν λάθεψε αυτή τη φορά αφού με συρτό δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Ζόμερ και έκανε το 2-1.

Η παράταση ήταν ισορροπημένη και αμφότερες οι ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή για να σκοράρουν, με την Ατλέτικο να απειλεί στο 96′ με τον Ντεπάι αλλά να τον σταματάει ο Ζόμερ σε ακόμη ένα τετ α τετ τους στη βραδιά και την Ίντερ να πλησιάζει στην ισοφάριση στο 98′ με την κεφαλιά του Λαουτάρο από πλεονεκτική θέση που έφυγε άουτ.