INTIME

ΑΕΚ

Ατρόμητος-ΑΕΚ 0-5: Ξέσπασαν οι «κιτρινόμαυροι» με χατ-τρικ του Πόνσε

21.01.24 | 19:27

Η ΑΕΚ πέρασε άνετα από το Περιστέρι, επικρατώντας 5-0 του Ατρομήτου,  για την 19η αγωνιστική της Super League, με πρωταγωνιστή τον Πόνσε.

Αυτό είναι το πρώτο ματς που η «Ένωση» πετυχαίνει πέντε γκολ στη Super League μετά από τις 7 Δεκεμβρίου 2019, όταν είχε νικήσει 5-0 τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ. Την ίδια στιγμή έσπασε το αήττητο του Ατρομήτου με τον Ίλιτς στο τιμόνι, το οποίο κράτησε 13 παιχνίδια.

Μπήκε με φόρα η ΑΕΚ στο πρώτο μισό

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ μόλις στα 87 δευτερόλεπτα, με τον Πόνσε να πλασάρει εύστοχα τον Τσιντώτα και να πανηγυρίζει ξανά μετά από τις 21 Σεπτεμβρίου και το γκολ στο Μπράιτον.

Η ομάδα του Αλμέιδα έχασε πολύ καλή στιγμή για το 2-0 στο 5′ με το ωραίο σουτ του Γιόνσον να περνά λίγο άουτ. Στο 15′ ήταν η σειρά του Κάλενς να απειλήσει, αλλά ο Τσιντώτας τον σταμάτησε, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει λίγα δευτερόλεπτα αργότερα όταν ο Πόνσε με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να ανεβάσει στροφές και να πιέσει την ΑΕΚ και έφτασε στην πρώτη τελική στο 33ο λεπτό με την κεφαλιά του Βαλένσια, η οποία πέρασε άουτ. Η ΑΕΚ απείλησε ξανά με δυνατό σουτ του Γιόνσον, το οποίο απέκρουσε ο Τσιντώτας παραχωρώντας κόρνερ, από το οποίο προήλθε το 3-0 των «κιτρινόμαυρων» με τον Κάλενς στο 35′.

Η ΑΕΚ αποτελείωσε τον Ατρόμητο στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Σάσα Ίλιτς προσπάθησε να κάνει πιο επιθετικό τον Ατρόμητο στο δεύτερο μέρος προσθέτοντας τον Αντζιέλσκι δίπλα στον Βέργο.

Ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο. Αρχικά απείλησαν με τον Κάλενς, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Τσούμπερ έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, με τον Τσιντώνα να του λέει «όχι»

Στο 58′ η «Ένωση» βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Εζέκιελ Πόνσε να σημειώνει χατ-τρικ. Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και έφτασαν σε πέμπτο γκολ. Στο 65′ ο Τσούμπερ έφυγε στην αντεπίθεση και συνδυάστηκε με τον Γκατσίνοβιτς που πλάσαρε, όμως η μπάλα κατέληξε λίγο έξω από την εστία του Ατρομήτου.

Στο 67ο λεπτό η ΑΕΚ βρήκε το πέμπεο γκολ με την κεφαλιά του Γιόνσον, μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Πήλιου. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να ρίχνουν ρυθμό και να αρκούνται στο τελικό 5-0.

Ατρόμητος-ΑΕΚ 0-5

Ατρόμητος (Ίλιτς Σάσα): Τσιντώτας, Κιβρακίδης (46′ Τσακμάκης), Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ (62′ Αθανασίου), Κούντε (46′ Αντζιέλσκι), Γκονζάλεζ, Κούεν, Γιουμπιτάνα (62′ Ρομπάιγ), Βέργος, Βαλένσια (62′ Ντιρξ).

Ατρόμητος (Ματίας Αλμέιδα): Τσιντώτας, Κιβρακίδης (46′ Τσακμάκης), Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ (62′ Αθανασίου), Κούντε (46′ Αντζιέλσκι), Γκονζάλεζ, Κούεν, Γιουμπιτάνα (62′ Ρομπάιγ), Βέργος, Βαλένσια (62′ Ντιρξ).