Οι πανηγυρισμοί των παικτών του Άρη για το γκολ στο παιχνίδι του Περιστερίου με τον Ατρόμητο Φωτογραφία: Intime

Ατρόμητος – Άρης 0-2: Διπλό στο Περιστέρι και «κλειδώνει» την εξάδα

17.02.24 | 21:28

Ο Άρης νίκησε με 2-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και «κλείδωσε» την παρουσία του στα play offs της Super League 2023-24.

Σκόρερ των «κίτρινων» ήταν ο Μορόν από το σημείο του πέναλτι στο 33ο λεπτό και ο Νταρίντα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Τα τέρματα αυτά έδωσαν στην ομάδα του Άκη Μάντζιου το τρίποντο, ενώ το σύνολο του Σάσα Ίλιτς (που δεν βρισκόταν στον πάγκο λόγω τιμωρίας), έμεινε και μαθηματικά τις ελπίδες για μια θέση στην εξάδα.

Οι Θεσσαλονικείς διαχειρίστηκαν σχετικά εύκολα το προβάδισμά τους και φρόντισαν να… σβήσουν το ματς από εκεί και έπειτα, καθώς απειλήθηκαν ελάχιστα. Στο τέλος βρήκαν και ένα ακόμη γκολ, για να επισφραγίσουν τη νίκη τους.

Ο Άρης έψαξε περισσότερο το γκολ και το βρήκε μέσω… VAR και Μορόν

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο, αλλά οι Θεσσαλονικείς είχαν κάποιες καλύτερες στιγμές και απείλησαν πρώτοι. Στο 18ο λεπτό, με ωραία εκτέλεση φάουλ, ο Μορόν ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση στη δεξιά του γωνία τον Τσιντώτα. Ακολούθησε η έμπνευση του Μάνου Γκαρθία στο 24′ να «κρεμάσει» από μακριά τον πορτιέρε των Περιστεριωτών, ενώ άστοχο ήταν και το σουτ του Αντζιέλσκι στο επόμενο λεπτό, στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία που δημιούργησε ο Ατρόμητος.

Ακολούθησε η φάση που άλλαξε τη μορφή του αγώνα. Ο Ατρόμητος βγήκε υποδειγματικά στην αντεπίθεση, με τον Κουέστα να αποκρούει εντυπωσιακά την προσπάθεια του Κουέν. Αντί για κόρνερ, όμως, ο διαιτητής Τσέτσιλας έκανε on field review, έπειτα από επισήμανση του VAR, για χέρι του Αυστριακού σε προσπάθεια του Μπράμπετς και έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μορόν, ο οποίος σκόραρε στο 33′ και έφτασε τα 12 γκολ στη Super League.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ωραία συνεργασία των Μάνου Γκαρθία και Μορόν, ωστόσο το πλασέ του σκόρερ των «κίτρινων» στο 47′ βρήκε σε ετοιμότητα τον Τσιντώτα. Κάπου εκεί, ο ρυθμός έπεσε, καθώς οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν σε μια υποδειγματική διαχείριση του ματς, ενώ οι γηπεδούχοι δεν είχαν εμπνεύσεις αν και διατηρούσαν την κατοχή της μπάλας.

Είναι ενδεικτικό ότι η επόμενη φάση έγινε στο 81’, όταν το σουτ του Βέλεθ δεν βρήκε στόχο. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με δεύτερο γκολ για τον Άρη, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η προσπάθεια του Ζαμόρα από πλάγια θέση σταμάτησε στο δοκάρι, αλλά ο Νταρίντα είχε πλήρη αντίληψη της φάσης και με «ριμπάουντ» διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Είχε προηγηθεί μια φάση στο 90+1′, στην οποία οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Νταρίντα, ωστόσο δεν δόθηκε κάτι, έπειτα και την εξέταση της φάσης μέσω VAR.

Ατρόμητος – Άρης 0-2

Ατρόμητος (Βέλιτσκο Καπλάνοβιτς-Γιώργος Κορακάκης): Τσιντώτας, Τσακμάκης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Τζαβέλλας, Καμαρά, Ρομπάιγ (73’ Γιουμπιτάνα), Έρλινγκμαρκ (56’ Βαλένσια), Κουέν (84’ Βέργος), Αντζιέλσκι, Κούντε

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φεράρι, Μάνου Γκαρθία (63’ Βερστράτε), Μπένετ (46’ Σαβέριο), Μπράμπετς, Νταρίντα, Μοντόγια, Βέλεθ (83’ Ντουκουρέ), Μορόν (70’ Ανσαριφάρντ), Ρόουζ, Σουλεϊμάνοφ (83’ Ζαμόρα)

* Ο Σάσα Ίλιτς είχε συμπληρώσει τρεις κίτρινες κάρτες, με συνέπεια χρέη προπονητή να αναλαμβάνουν ο βοηθός του Σέρβου, Βέλιτσκο Καπλάνοβιτς, μαζί με τον Γιώργο Κορακάκη.

* Στο Περιστέρι βρέθηκε και ο διοικητικός ηγέτης της ΠΑΕ Άρης, Θόδωρος Καρυπίδης.