Φωτογραφία: Eurokinissi

Ατρόμητος – Πανσερραϊκός 1-1: Ο Τζοβάρας «χάλασε» το διπλό στο Περιστέρι

06.04.24 | 18:59

Γράφει: Βασίλης Ποντικός

Ο Ατρόμητος στο τελευταίο λεπτό πήρε την ισοπαλία 1-1 από τον Πανσερραϊκό  για την 3η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League.

Αν και όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα πάρουν ένα σπουδαίο διπλό, χάρη στο γκολ του Αλεξιτς το οποίο θα τους ανέβαζε στην πρώτη θέση στην βαθμολογία των playouts o Tζοβάρας στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων  έφερε το ματς στα ίσια.

Ο Ατρόμητος έφτασε τους 33 βαθμούς, ο Πανσερραϊκός τους 31 με τις δύο ομάδες να κάνουν ένα ακόμα βήμα προς την άνετη και χωρίς χτυποκάρδια εξασφάλιση της παραμονής.

Με το δεξί οι Σερραίοι

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Πανσερραϊκό, ο οποίος αν και δέχθηκε μια πίεση από τον Ατρόμητο, άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Άλεξιτς στο 18’  Ο επιθετικός των Σερραίων εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ουάρντα και έγραψε το 1-0.

Θα περίμενε κανείς ότι μετά το γκολ ο Ατρόμητος θα ανέβαζε ρυθμό, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και να διατηρούν την κατοχή, μάλιστα πήγαν να σκοράρουν και δεύτερο γκολ αλλά ο Μαρκετζάνι έπιασε το μακρινό σουτ του Μορέιρα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι δύο ομάδες είχαν ρίξει τους ρυθμούς τους με το παιχνίδι να μην δημιουργεί κάτι το αξιοσημείωτο. Η μόνη φάση που ξύπνησε τους οπαδούς ήταν το δυνατό σουτ του Κιβρακίδη το οποίο πέρασε λίγο άουτ.

Αυτή ήταν ουσιαστικά η τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Ηρεμία και στο τέλος… Τζοβάρας

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε αρκετά διαφορετικά αφου και οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη. Την αρχή την έκανε ο Ρομπάιγ που μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά αλλά σημάδεψέ το οριζόντιο δοκάρι, για να απαντήσει ο Πανσερραϊκός με το σουτ του Δεληγιαννίδη που μπλόκαρε άνετα ο Μαρκετζάνι.

Οι φιλοξενούμενοι σιγά σιγά άρχισαν όπως και στο πρώτο μέρος να έχουν το έλεγχο χάρη στον Ουάρντα που αποτελεί ένα πολύ δημιουργικό παίκτη, και μόνιμη πηγή κινδύνου.

Από την πλευρά του ο Σάσα Ίλιτς προσπάθησε να αλλάξει λίγο την κατάσταση βάζοντας παίκτες πιο επιθετικογενείς μέσα όπως ο Αντζελιέσκι και ο Τζοβάρας μετατρέποντας το σύστημα σε 4-4-2. Ωστόσο δεν φαινόταν ότι αλλάζει κάτι, καθώς δεν υπήρχε δημιουργία ούτε από τα πλάγια, ούτε από το κέντρο και όλες οι φάσεις γινόταν από μακρινές μπαλιές.

Στο ίδιο μοτίβο και οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι ωστόσο είχαν μια καλή στιγμή με ένα σουτ του Ουάρντα μέσα στην περιοχή το οποίο βγήκε άουτ.

Όλα έδειχναν ότι ο Πανσερραϊκός θα πανηγυρίσει ένα σπουδαίο διπλό, ωστόσο ο Τζοβάρας στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έπιασε την κεφαλιά, ο Χοβάν έκανε μια πολύ κακή έξοδο και ο Ατρόμητος πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ατρόμητος – Πανσερραϊκός 1-1

Ατρόμητος (Ίλιτς): Μαρκετζιάνι, Κιβρακίδης, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Πομόνης, Κουέν, Φριτζόνσον (46΄Βαλένσια), Έρλιγνκμαρκ (46΄Γκονζάλες), Ρομπάιγ (62΄Τζοβάρας), Βέργος (69΄Αντζιέλσκι), Ντιρκς (46΄Βρακάς).

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χοβάν, Δεληγιαννίδης, Αυλωνίτης, Μπέργκστρεμ, Πεταυράκης, Ουεντράογκο, Μορέιρα, Τομάς (66΄Γούλερι), Ουάρντα(93′ Μασκανάκης), Μπέτανκορ (66΄Χατζηστραβός), Άλεξιτς (85΄Σοφιανός).