Ασταμάτητος ο Δικέφαλος του Βορρά πέρασε νικηφόρα και από τον Ατρόμητο c

Ατρόμητος – ΠΑΟΚ 0-2: «Καρυδάτο» διπλό στο Περιστέρι

04.02.24 | 22:31

Ο ΠΑΟΚ «άλωσε» το Περιστέρι, όπου κέρδισε τον Ατρόμητο με 2-0, χάρη σε 2 τέρματα στο τελευταίο διάστημα του αγώνα.

Τα γκολ της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου, που χρειάστηκε 89 λεπτά για να διασπάσει το τείχος των γηπεδούχων, σημείωσαν αρχικά ο Σβαμπ σε μια φάση που η μπάλα «κόλλησε» στην αντίπαλη περιοχή, και στη συνέχεια (90+3′) ο Κωνσταντέλιας, με μακρινό σουτ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας του Τσιντώτα.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο «δικέφαλος» του Βορρά ανέβηκε ξανά μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +2 από την ΑΕΚ. Από την άλλη, οι Περιστεριώτες έμειναν στους 23 βαθμούς και είδαν την εξάδα να απομακρύνεται στο +7.

Δύο δοκάρια για τον ΠΑΟΚ – Πέντε τελικές σε ούτε 20 λεπτά αγώνα

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, όπως συνηθίζει. Στο 5ο λεπτό ο Τάισον βρήκε με υπέροχη κάθετη πάσα τον Τόμας, ο Ισπανός έκανε το σουτ, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης ο Σάστρε πήρε το «ριμπάουντ» και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά με τον Τσιντώτας εξουδετερωμένο η μπάλα κατέληξε άουτ.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι «ασπρόμαυροι», αφού κρατούσαν ψηλά τις γραμμές και δημιουργούσαν πολλές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 18ο λεπτό με πρωταγωνιστή ξανά τον Βραζιλιανό εξτρέμ, που κουβάλησε την μπάλα για λίγα μέτρα και έκανε ένα πλασαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, μπάλα κατέληξε έξω, αφού βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Το έβαλε ο Οζντόεφ… για χιλιοστά δεν μέτρησε!

Στο 42ο λεπτό έγινε μια φάση που προκάλεσε την αντίδραση των ανθρώπων του ΠΑΟΚ. Σε εκτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς, ο Οζντόεφ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά. Ωστόσο, το τέρμα του δεν μέτρησε, γιατί ο Ρώσος ήταν -σύμφωνα με την υπόδειξη του VAR- σε θέση οφσάιντ.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0, αν και ο «δικέφαλος» του Βορρά ήταν δεδομένα καλύτερος, έχοντας δύο δοκάρια και πολλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Παγωμένο ξεκίνημα για το ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν νωθρά στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς αδυνατούσαν να δημιουργήσουν φάσεις στην εστία του Ατρομήτου. Οι γηπεδούχοι, όσο περνούσε η ώρα, κλείνονταν όλο και περισσότερο στα καρέ τους, στην προσπάθειά τους να υπερασπιστούν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η πρώτη… ενόχληση στην εστία του Τσιντώτα έγινε στο 58′ με μία πολύ καλή ομαδική ενέργεια. Ο Τάισον κατάφερε να βρει υπέροχα τον Ζίβκοβιτς στην περιοχή, αυτός έστρωσε στον Τόμας και εκείνος πλάσαρε με τη μια μέσα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Με τη συμπλήρωση 60 λεπτών, ο Λουτσέσκου έβαλε τους Κωνσταντέλια και Σαμάτα στις θέσεις των Μουργκ μαι Μπράντον, αλλά οι γηπεδούχοι «πάγωσαν» τον ρυθμό μέχρι το 70’, όταν πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Ντεσπόντοφ, αντικαθιστώντας τον Ζίβκοβιτς.

Δεκάλεπτο φωτιά…με γκολ ποίημα

Ο ΠΑΟΚ έλυσε… τον Γόρδιο Δεσμό με σκόρερ τον Σβαμπ στο 89ο λεπτό. Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Τσιντώτα, μετά από γέμισμα του Τάισον, ο Αυστριακός κατάφερε με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή να στείλει την μπάλα στον ουρανό της εστίας του Τσιντώτα.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά εξασφάλισε το τρίποντο με πρωταγωνιστή τον Κωσταντέλια, μετά από το μεγάλο λάθος του Τσιτώντα. Ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου «πούλησε» την μπάλα χωρίς ιδιαίτερη πίεση σε μια έξοδο μακριά από τα καρέ του και ο 21χρονος μεσοεπιθετικός δεν έχασε την ευκαιρία και έστειλε την μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα με ψηλοκρεμαστό σουτ στην κίνηση από τα 30 μέτρα.

Ατρόμητος – ΠΑΟΚ 0-2

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Ντε Μποκ, Τσακμάκης, Ασεβέδο, Αθανασίου Κούντε (68′ Φριντζόνσον), Έρλινγκμαρκ, Ρομπάιγ (77′ Κουέν), Ντιρκς (61′ Βαλένσια), Γιουμπιτάνα (62′ Γκονζάλες), Βέργος (77′ Αντζέλσκι)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (76′ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς (71′ Ντεσπόντοφ), Μουργκ (60′ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Τόμας (60′ Σαμάτα)