Credits: Χ / FC Bayern Munich

UEFA CHAMPIONS LEAGUE

Μπάγερν Μονάχου – Άρσεναλ 1-0: Το «κομπιούτερ» Κίμιχ έστειλε στα ημιτελικά τους Βαυαρούς

17.04.24 | 23:55

Η Μπάγερν Μονάχου με τον Κίμιχ να σκοράρει στο 63′ με κεφαλιά πήραν την πρόκριση απέναντι στην Άρσεναλ για τα ημιτελικά του Champions League και περιμένουν αντίπαλο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε μόλις στο 3′, με τον Κέιν να αστοχεί από πλεονεκτική θέση μετά από σέντρα του Κίμιχ. Το ματς έμοιαζε ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μην έχουν την μεγάλη ευκαιρία.

Στο 31′ ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση από πλευράς Άρσεναλ, με τον Μαρτινέλι από το ύψος του πέναλτι να μην μπορεί να νικήσει τον Νόιερ που μπλόκαρε.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς μεγάλες συγκινήσεις, με το δεύτερο μέρος όμως να ξεκινά με διπλή μεγάλη ευκαιρία για τους Βαυαρούς.

Το «καθάρισε» ο Κίμιχ

Στο 46′ μετά από σέντρα του Κίμιχ ο Γκορέτσκα με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο και ο Γκερέιρο με σουτ σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι.

Η ομάδα του Τούχελ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, κυκλοφορούσε την μπάλα, με την άμυνα της Άρσεναλ να έχει ζητήματα. Τελικά οι Βαυαροί ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 63′, όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Ράφαελ Γκερέρο έκανε τη σέντρα, με τον Κίμιχ που αγωνιζόταν ως μπακ να πατά περιοχή κινούμενος ως φορ και με εξαιρετική κεφαλιά να νικά τον Ράγια για το 1-0.

Η Μπάγερν, παρά το γεγονός πως προηγούταν στο σκορ δεν έριξε ρυθμούς και δεν άφησε την Άρσεναλ που… ψαχνόταν να αντιδράσει. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι «κανονιέρηδες» έμοιαζαν ανήμποροι να αλλάξουν τα δεδομένα, με τους παίκτες του Τούχελ να διαχειρίζονται το ματς.

Το άγχος κυρίευσε τους ποδοσφαιριστές του Αρτέτα, που βρήκαν καθαρή φάση με τον Όντεγκααρντ στις καθυστερήσεις, όμως ο Νόιερ του είπε «όχι», με τη Μπάγερν να παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Μπάγερν Μονάχου – Άρσεναλ 1-0

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Κίμιχ, Ντάιερ, Ντε Λιχτ, Μαζραουί (76′ Κιμ), Λάιμερ, Γκορέτσκα, Σανέ (89′ Ουπαμεκανό), Μουσιάλα, Γκερέιρο, Κέιν

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Γουάιτ, Παουλίστα, Σαλιμπά, Τομιγιάσου (86′ Ενκετιά), Έντεγκαρντ, Ζορζίνιο (68′ Ζεζούς), Ράις, Σακά, Χάβερτς, Μαρτινέλι (68′ Τροσάρ)