Παρί Σεν Ζερμέν Εμπαπέ Φωτογραφία: X - Paris Saint-Germain

UEFA CHAMPIONS LEAGUE

Μπαρτσελόνα – Παρί Σεν Ζερμέν 1-4: Εκδίκηση με «τεσσάρα» και ηγέτη τον Εμπαπέ (vid, pics)

17.04.24 | 05:12

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο λέει ο σοφός λαός κι όπως πάντα έχει δίκιο!

Επτά χρόνια… και κάτι περίμενε την ευκαιρία της η Παρί Σεν Ζερμέν, μετά το ιστορικό κάζο της 8ης Μαρτίου 2017.

Τότε, στην φάση των «16» είχε ηττηθεί με το ντροπιαστικό 6-1 από την Μπαρτσελόνα, έχοντας επιβληθεί με 4-0 στο πρώτο ματς του Παρκ ντε Πρενς, σε μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στα χρονικά του παγκοσμίου ποδοσφαίρου και του Champions League.

Το βράδυ της Τρίτης (16/4) η ομάδα του Λουίς Ενρίκε, έχοντας ηττηθεί με 3-2 πριν από μία εβδομάδα στο Παρίσι, με μία άκρως επιβλητική εμφάνιση διέλυσε με 4-1 τους Καταλανούς και προκρίθηκε πανηγυρικά στους ημιτελικούς του Champions League, όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με την Ντόρτμουντ,

Με το πόδι στο γκάζι η Μπάρτσα, αλλά…

Η ρεβάνς της Βαρκελώνης δεν προμήνυε με τίποτα την εξέλιξή της κι αυτό διότι οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 12′  άνοιξαν το σκορ με τον Ραφίνια, μετά από ασίστ του Γιαμάλ.

Σχεδόν μέχρι το 30ό λεπτό η Παρί ήταν «αόρατη» στον αγωνιστικό χώρο. Η τύχη, όμως, ήταν με το μέρος της.

Ένα λάθος της άμυνας των γηπεδούχων στο 29′ έδωσε την ευκαιρία στον Μπαρκολά να φύγει στην κόντρα, τον Αραούχο να τον ανατρέπει και να βλέπει την κόκκινη κάρτα,

Τα πάντα άλλαξαν από τότε

Η εξέλιξη αυτή έφερε τα πάνω κάτω στο ματς κι έδωσε τη δυνατότητα στην Παρί να ισοφαρίσει πριν το κλείσιμο του ημιχρόνου.

Ο Ντεμπελέ στο 40′  «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του, φέρνοντας το ματς στα ίσια, δίνοντας παράλληλα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στη συνέχεια.

Κυρίαρχη στο β΄ μέρος η ομάδα του Ενρίκε

Έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, η Παρί τα έπαιξε όλα για όλα στο δεύτερο ημίχρονο. Και δικαιώθηκε…

Ο Βιτίνια στο 54′  έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, φέροντας την αναμέτρηση σε ισορροπία μετά το σκορ της περασμένης εβδομάδας.

Η Μπάρτσα στάθηκε άτυχη στο 56′, καθώς ο Λεβαντόφσκι σημάδεψε το δοκάρι του Ντοναρούμα.

Ανέλαβε δράση ο Εμπαπέ

Σα να μην έφτανε αυτό για την ομάδα του Τσάβι (αποβλήθηκε με κόκκινη στο 56′ ), ο Κανσέλο στο 60΄ υπέπεσε σε ένα αχρείαστο πέναλτι στον Ντεμπελέ κι ο Εμπαπέ έδωσε σκορ πρόκρισης στην Παρί (3-1).

Μη έχοντας άλλη επιλογή οι γηπεδούχοι με παίκτη λιγότερο έπαιξαν τα ρέστα τους για να μειώσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση.

Οι επίδοξοι πρωταθλητές Γαλλίας βρήκαν διαδρόμους και στο 89΄ «καθάρισαν» την υπόθεση πρόκριση με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Εμπαπέ (4-1).

Δικαίως στο φινάλε πανηγύρισαν την τεράστια επιτυχία τους.

Μπαρτσελόνα – Παρί Σεν Ζερμέν 1-4:

Μπαρτελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Κανσέλο (82′ Ζοάο Φέλιξ), Αραούχο, Πέδρι (61′  Τόρες), Λεβαντόφσκι, Ραφίνια, Ντε Γιονγκ (82′  Λόπες), Γκουντογκάν, Κούντε, Γιαμάλ (34′ Μαρτίνεθ), Κουμπαρσί

Παρί Σεν Ζερμέν (Λουίς Ενρίκε): Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Λικά Ερναντές, Μέντες, Ρουίθ (77′  Ασένσιο), Βιτίνια, Ζαϊρί-Εμερί (80′ Ουγκάρτε), Μπαρκολά (77′  Λι Κανγκ), Ντεμπελέ (88′  Κολό Μουανί), Εμπαπέ