UEFA CHAMPIONS LEAGUE

Μπόρατς Μπάνια Λούκα – ΠΑΟΚ 0-1: Δικέφαλος είσαι… αστέρια ονειρεύεσαι

31.07.24 | 23:56

Γράφει: Βασίλης Ποντικός

Τα αστέρια του Champions League θα συνεχίσει να βλέπει ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε από τη Βοσνία επικρατώντας 1-0 της Μπόρατς Μπάνια Λούκα στο δεύτερο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.

Ο «Δικέφαλος» που ήταν κυρίαρχος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, πήρε τη νίκη και το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League χάρη στο γκολ του Μουργκ.

Οι «ασπρόμαυροι» με δύο νίκες πήραν την πρόκριση και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν τη Σουηδική Μάλμε.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος με αυτή τους την επικράτηση θα συνεχίσουν στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις, καθώς εξασφάλισαν την παρουσία τους στο League Stage του Conference!

Πιο δυναμικά η Μπόρατς

Στο ξεκίνημα του αγώνα, η Μπόρατς Μπάνια Λούκα προσπάθησε να γίνει επικίνδυνη με τον Σάβιτς, όμως ο Κουλιεράκης κέρδισε το φάουλ και απέτρεψε την απειλή. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε δυναμικά και στο 14ο λεπτό είχε τη μεγάλη του ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Κουλιεράκης πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Φωτογραφία: Intime

Απάντηση με Μουργκ

Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο 18ο λεπτό, όταν ο Μπράντον έκανε ένα όμορφο γύρισμα στον Τάισον, ο οποίος όμως άργησε να εκτελέσει, χάνοντας έτσι μια σημαντική ευκαιρία. Τελικά, στο 25ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει δίχτυα. Ο Τάισον βρήκε τον Οζντόεφ εντός περιοχής, ο οποίος «έσπασε» την μπάλα στον Μουργκ, και εκείνος πλάσαρε εύστοχα για το 0-1.

Η Μπόρατς Μπάνια Λούκα, παρά το καλό της ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει τελική προσπάθεια μέχρι το 28ο λεπτό. Ωστόσο, στο 41ο λεπτό, οι Βόσνιοι είχαν τη μεγάλη τους ευκαιρία με μια εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά. Ο Βούκοβιτς έβαλε το πόδι του μέσα στην περιοχή, αλλά η προσπάθειά του πέρασε έξω από την εστία.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 1-0, ενώ η Μπόρατς Μπάνια Λούκα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της για να ισοφαρίσει.

«Γκαζωμένος» και στο Β’ μέρος

Παρότι ο ΠΑΟΚ είχε σαφές προβάδισμα πρόκρισης, δεν σταμάτησε να πιέζει. Στο 49ο λεπτό, είχε μια καλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε με πάσα ένα κόρνερ και ο Τάισον έκανε ένα ωραίο μακρινό σουτ, το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

Στο 56ο λεπτό, ο Ντεσπόντοφ απέφυγε υπέροχα δύο αμυντικούς, αλλά αντί να τελειώσει τη φάση, έκανε κακή πάσα, χάνοντας την ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ.

CHAMPIONS LEAGUE 2024-2025

Από την πλευρά του Ραζβάν Λουτσέσκου φάνηκε εξαιρετικά διαβασμένος και δεν άφησε σε καμία περίπτωση τους Βόσνιους να κάνουν παιχνίδι. Το μόνο κάπως ξύπνησε τον κόσμο που βρισκόταν στο γήπεδο ήταν μια κροτίδα που έπεσε με αποτέλεσμα ο διαιτητής να διακόψει προσωρινά.

Τα λεπτά περνούσαν με την σεμνή τελετή να πλησιάζει στο τέλος. Η καλύτερη στιγμή ανήκε και πάλι στον ΠΑΟΚ, όταν ο Κωνσταντέλιας, στο 87ο λεπτό, σούταρε με δύναμη αλλά ο τερματοφύλακας της Μπόρατς απέκρουσε. Η γηπεδούχος προσπάθησε να απαντήσει με την κεφαλιά του Σάβιτς αλλά έμεινε το τελικό 1-0 και ο «Δικέφαλος» πήρε την πρόκριση με δύο νίκες.

Μπόρατς Μπάνια Λούκα – ΠΑΟΚ 0-1

ΜΠΟΡΑΤΣ: Σισόφσκι, Κβρζιτς (68′ Τσάβιτς), Μέιγερς, Καρολίνα, Ερέρα, Γκράχοβατς, Σκόρουπ (57′ Χρέλια), Κουλάσιν, Σάβιτς (57′ Βράνιες), Βούκοβιτς, Λούκιτς (79′ Μάρτσετιτς)

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Τροστ-Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ, Σβαμπ (81′ Βιεϊρίνια), Ντεσπόντοβ (62′ Ζίβκοβιτς), Μουργκ (72′ Καμαρά), Τάισον (61′ Κωνσταντέλιας), Τόμας (72′ Σαμάτα)