UEFA CHAMPIONS LEAGUE

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-2: Η «βασίλισσα» και πάλι στον θρόνο της

01.06.24 | 23:57

Ο… νόμος της «βασίλισσας» μίλησε και στο Γουέμπλεϊ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε με 2-0 και κατέκτησε το Champions League για 15η φορά στην ιστορία της!

Σκόρερ για τους Μαδριλένους χρίστηκαν οι Καρβαχάλ (74′) και Βινίσιους (83′), με τον Κάρλο Αντσελότι να σηκώνει ακόμα ένα τρόπαιο ως προπονητής των «μπλάνκος».

Καταιγισμός φάσεων από τους Βεστφαλούς – «Σωτήρας»ο Κουρτουά

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους «οιωνούς», καθώς με την έναρξη του τελικού έγινε εισβολή από οπαδούς και η αναμέτρηση διακόπηκε για λίγα λεπτά.

Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς ιδιαίτερη φάση, με τις δύο ομάδες να μην έχουν βρει ρυθμός. Στο 12′ σημειώθηκε η πρώτη ευκαιρία, με τον Βαλβέρδε να δοκιμάζει σουτ, το οποίο όμως ήταν πολύ άστοχο.

Η Ντόρτμουντ απάντησε στις ευκαιρίες στο 14′. Ο Φίλκρουγκ έφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά τη βαθιά μπαλιά του Σλότερμπεκ, έσπασε την μπάλα στον Μπραντ, αλλά ο τελευταίος πλάσαρε άουτ μέσα από την περιοχή. Ένα λεπτό αργότερα η «βασίλισσα» έκανε νέα φάση, με τον Βινίσιους να βρίσκει χώρο μέσα στην περιοχή, αλλά σούταρε άστοχα.

Οι Βεστφαλοί απώλεσαν τεράστια ευκαιρία στο 21′ για να προηγηθούν στο παιχνίδι. Ο Χούμελς έκανε τρομερή πάσα στην πλάτη της άμυνας στον Αντεγέμι, αυτός βγήκε στο τετ α τετ αλλά επιχείρησε να περάσει τον Κουρτουά και σπατάλησε την ευκαιρία.

Δύο λεπτά μετά οι παίκτες του Τέρζιτς είχαν και δοκάρι, όταν ο Φίλκρουγκ εκτέλεσε με τη μια μετά την κάθετη του Μάατσεν αλλά η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη. Η «κίτρινη» υπεροχή συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τη γερμανική ομάδα να χάνει τεράστια διπλή φάση για γκολ.

Ο Αντεγέμι έφυγε εκ νέου στην πλάτη της άμυνας, ο Κουρτουά σταμάτησε το σουτ του μέσα από την περιοχή και ο Φίλκρουγκ δεν μπόρεσε να σκοράρει στην επαναφορά.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ισορρόπησε λίγο την κατάσταση και προσπάθησε να κρατήσει μπάλα, χωρίς όμως να μπορέσει να γίνει απειλητική.

Στο 41′ ο Κουρτουά έδειξε την τεράστια κλάση που διαθέτει κι έσωσε τη «βασίλισσα», καθώς έδειξε εξαιρετική αντίδραση στο μακρινό συρτό σουτ του Σάμπιτσερ.

Η τελευταία καλή φάση στο πρώτο μέρος ανήκε στο σύνολο του Κάρλο Αντσελότι. Ο Χούμελς έβαλε… στοπ στον Βινίσιους, με τον Γερμανό να πανηγυρίζει.

«Μίλησε» η… αύρα της Βασίλισσας

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση άλλαξε άρδην, καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και ανέβασε την απόδοσή της. Στο 49′ ο Κρόος έκανε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, με τον Κόμπελ να δείχνει εξαιρετικά αντανακλαστικά.

Οι Μαδριλένοι περίπου 10 λεπτά αργότερα έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να πετύχουν τέρμα. Η μπάλα βρέθηκε στον Καρβαχάλ στο δεύτερο δοκάρι μετά τη σέντρα του Βινίσιους, αλλά το αδύναμο βολέ του κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Κόμπελ.

Στο 63′ ο Κουρτουά έδειξε και πάλι τα αντανακλαστικά του στην κεφαλιά-ψαράκι του Φίλκρουγκ από τη σέντρα του Αντεγέμι. Τρία λεπτά αργότερα ο Βινίσιους έκανε κεφαλιά μετά τη σέντρα του Κρόος, ωστόσο ο Ελβετός κίπερ της Ντόρτμουντ δεν ανησύχησε.

Η «βασίλισσα» προειδοποίησε την Ντόρτμουντ στο 69′. Ο Βινίσιους έκανε εξαιρετική σέντρα με φάλτσα, όμως ο Μπέλιγχαμ για χιλιοστά δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της φάση.

Στο 74′ η Ρεάλ Μαδρίτης μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ. Ο Κρόος στο τελευταίο του παιχνίδι με τα άσπρα εκτέλεσε κόρνερ, ο Καρβαχάλ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι.

Ο Μπέλιγχαμ στο 77′ έχασε μοναδική ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά της, όμως ο Σλότερμπεκ έκανε εξαιρετικό τάκλιν πάνω στο πλασέ του Άγγλου. Ο Κόμπελ στο 81′ έκανε σπουδαία επέμβαση στο πλασέ του Καμαβινγκά. Ένα λεπτό αργότερα ο Ελβετός είπε νέο «όχι» στην κεφαλιά του Καρβαχάλ.

Αυτό που δεν κατάφερε η «βασίλισσα» στο 82′ το πέτυχε στο 83′! Ο Βινίσιους βρέθηκε σε θέση βολής μετά την πάσα του Μπέλινγκχαμ και τελείωσε εξαιρετικά τη φάση για το 2-0.

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-2

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Ριέρσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν, Τσαν (80′ Αλέ), Σάμπιτσερ, Μπραντ (80′ Μάλεν), Σάντσο (89′ Μπινό-Γκίτενς), Αντεγέμι (72′ Ρόις), Φίλκρουγκ.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ρούντιγκερ, Νάτσο, Μεντί, Βαλβέρδε, Καμαβινγκά, Κρόος (85′ Μόντριτς), Μπέλιγχαμ (85′ Χοσέλου), Ροντρίγκο (90′ Μιλιτάο), Βινίσιους (90’+4′ Λούκας Βάσκες).