Γερμανία

Bundesliga: «Άλωσε» την «Αλιάνζ Αρένα» η Ντόρτμουντ

30.03.24 | 22:59

Η Ντόρτμουντ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga με 2-0 επί της Μπάγερν Μονάχου, μέσα στην «Αλιάνζ Αρένα».

Μετά από 11 σερί ματς χωρίς νίκη απέναντι στους Βαυαρούς, οι Βεστφαλοί του Εντίν Τέρζιτς κατάφεραν να πανηγυρίσουν ένα μεγάλο τρίποντο εκτός έδρας, απέναντι στην ομάδα που προερχόταν από τρεις πειστικές εμφανίσεις εντός κι εκτός των συνόρων (5-2 την Ντάρμσταντ, 8-1 τη Μάιντς και 3-0 τη Λάτσιο στη ρεβάνς των «16» του Champions League).

Με τη νίκη αυτή η Μπορούσια ξέφυγε με +3 βαθμούς από την Λειψία, στη μάχη της 4ης θέσης και, πλέον, επτά… στροφές πριν από το φινάλε της σεζόν κρατά την τύχη στα χέρια της για την έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου, ενώ παράλληλα «αγόρασε»… ηρεμία ενόψει της απαιτητικής συνέχειας που ακολουθεί (εντός με Στουτγκάρδη, εκτός με Ατλέτικο Μαδρίτης και Γκλάντμπαχ, εντός η ρεβάνς των «8» του Champions Leagueμε με την Ατλέτικο, εκτός με Λειψία).

Δεν χάνει με τίποτα η Λεβερκούζεν

Ολοταχώς για να κατακτήσει αήττητη το πρωτάθλημα βαδίζει η Λεβερκούζεν! Ενώ έχανε στην έδρα της μέχρι το 88΄ από την Χοφενχάιμ της, στο φινάλε η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο βρήκε τον τρόπο να κάνει την ανατροπή και να νικήσει με 2-1.

Σε συνδυασμό, μάλιστα, με την ήττα της Μπάγερν ξέφυγε με +13 από την ομάδα του Μονάχου, επεκτείντας το αήττητο σερί της σε 39 ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι «ασπιρίνες» έχαναν τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη μετά το 0-1 από τον Μπάιερ στο 33΄, ωστόσο, δεν το έβαλαν κάτω και δικαιώθηκαν στο τέλος. Ο Αντριτς ισοφάρισε στο 88΄, μετά από φάση διαρκείας, και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σικ ολοκλήρωσε την ανατροπή.