ΠΑΕ Χανιά-Athens Kallithea 0-0: Στο μηδέν έληξε η μάχη των δύο πρωτοπόρων Φωτογραφία: Intime

Athens Καλλιθέα FC

Χανιά – Athens Kallithea 0-0: Κόλλησαν στο μηδεν οι πρωτοπόροι

04.02.24 | 17:06

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η μονομαχία των Χανίων με την Athens Kallithea (0-0), σε έναν αγώνα με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, για την 17η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Super League 2.

Οι δύο ομάδες ενώ στο πρώτο μισό ξεκίνησαν χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό και φάσεις, στο δεύτερο πάτησαν γκάζι αλλά καμία από τις δύο δεν κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ.

Με αυτό τον βαθμό η Athens Kallithea παραμένει πρώτη και στο +6 από την δεύτερη θέση. Χαμένοι από το συγκεκριμένο αποτέλεσμα είναι οι κρητικοί, που σε συνδυασμό με τη νίκη της Ηλιούπολης έπεσαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Χωρίς ευκαιρία στο πρώτο μισό

Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν στα πρώτα λεπτά, με τα Χανιά να βρίσκουν μία καλή στιγμή στο 16′. H Athens Kallithea ανέβασε την πίεσή της χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν κάποια φάση μέχρι την λήξη του ημιχρόνου και έτσι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Όλα στο μηδέν

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μισό δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες χωρίς όμως να βρουν το πολυπόθητο γκολ.

Οι γηπεδούχοι ενώ δεν είχαν την κατοχή υπέρ τους απείλησαν τους φιλοξενούμενους στο 64′. Τα Χανιά ανέβασαν ρυθμούς, κερδίζοντας ένα φάουλ σε πολύ καλό σημείο στο 73′, το οποίο δεν απείλησε τον Κότσαρη που μπλόκαρε εύκολα.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη επιχείρησε να απαντήσει, με αποκορύφωμα ένα φάουλ που κέρδισε ο Κυνηγόπουλος στο 76′, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς, μετά το τελικό 0-0.

Χανιά – Athens Kallithea 0-0

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Κλεϊμαν, Μπάτζιος, Μαζουλούξης, Κατσούρρι, Λεμονής, Σίλα, Ντίας, Τσέλιος, Νίλι, Μάναλης, Μανουσάκης

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Τσιβελικίδης, Μεχίας, Μανθάτης, Μπουλούλης, Σίλβα, Ματίλλα, Βασιλόγιαννης, Τσιντόνης, Κυνηγόπουλος, Λούκινας