Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Χανιά – Athens Kallithea 2-1: Διπλό «χτύπημα» και στην κορυφή οι Κρητικοί

04.04.24 | 16:55

Τα Χανιά έβαλαν «φωτιά» στην κορυφή με την νίκη που πήραν επί της Athens Kallithea με 2-1, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των playoffs του Β’ ομίλου της Super League 2.

Τα Χανιά με αυτή την νίκη ισοβαθμούν με την Καλλιθέα, αλλά περνάνε στην πρώτη θέση, καθώς έχουν δύο νίκες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις και μία ισοπαλία. Έτσι η ισοβαθμία βρίσκει τους Κρητικούς στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το σκορ άνοιξε στο 10′ με τον Μάναλη για τα Χανιά και τα τέρματα διπλασιάστηκαν με το γκολ του Κόλα στο 30′, με την Athens Kallithea να αντιδρά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μισού, με ένα εντυπωσιακό γκολ του αρχηγού τους Γιάννη Λουκίνα.

Κυρίαρχα τα Χανιά στο πρώτο μισό

Τα Χανιά μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και υπερίσχυσαν στα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 10ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με μία ωραία κεφαλιά του Μάναλη μετά από σέντρα του Νίλι. Η Athens Kallithea προσπάθησε μετά το γκολ που δέχθηκε να βρει ρυθμό και να αντιδράσει, δημιουργώντας κάποιες καλές φάσεις, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Στο 30′ οι Κρητικοί βρήκαν ακόμα μία καλή φάση με τον Νίλι να δίνει ξανά την ασίστ και τον Κόλα με ένα πολύ καλό πλασέ να μετατρέπει την φάση σε γκολ για το 2-0. Αυτή η φάση διαμόρφωσε και το σκορ του πρώτου μισού της αναμέτρησης, καθώς η Καλλιθέα δεν κατάφερε να αντιδράσει μετά τα δύο γκολ που δέχτηκε.

Μείωσε η Athens Kallithea, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στο δεύτερο μισό

Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και βρήκαν τα γκολ στο 58ο λεπτό με τον αρχηγό του Γιάννη Λουκίνα, ο οποίος με ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι κάνει το 2-1 για την Καλλιθέα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, ψάχνοντας να βρουν την ισοφάριση. Στο 63′ ο Βασιλόγιαννης βρήκε ένα πολύ καλό σουτ, αλλά ο Κουέστα έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Στο 73′ ο Μάναλης βρήκε χώρο και βγήκε στην αντεπίθεση, χωρίς να καταφέρει να την ολοκληρώσει, όμως, αφού η άμυνα της Καλλιθέας πρόλαβε να γυρίσει και να τον κόψει. Στο 79′ τα Χανιά είχαν ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για να κλειδώσουν με τον Μάνο να κλέβει την μπάλα, δίνει στον Λεμονή, εκείνος όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

Η Καλλιθέα προσπαθεί στα τελευταία λεπτά να βρει την ισοφάριση με τον Ματίγια να κάνει μία σέντρα αλλά ο Λουκίνας δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα. Ο Ουές, όμως, έκανε ένα φάουλ και είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα η Athens Kallithea να μείνει με 10 παίκτες στο 86′. Στο 88′ ο Ματίγια εκτέλεσε ένα φάουλ σε καλό σημείο, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να βρουν την ισοφάριση που θα τους κρατήσει στην κορυφή, χωρίς αποτέλεσμα.

Χανιά – Athens Kallithea 2-1

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Σιλά (74′ λ.τ Παναγιώτου), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Ματάους, Νίλι (68′ Κατσούρρι), Ντίας (68′ Τσορνομάζ), Τσέλιος (57′ Μιούλερ), Λεμονής, Μάναλης, Κόλα (57′ Μάνος).

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Ρομαό, Τσιβελεκίδης, Ουές, Καινούργιος, Μουστακόπουλος (46′ Σίλβα), Ματίγια, Ντεμέτριους (46′ Λουκίνας), Βασιλόγιαννης (73′ Τόρες), Μουτίνιο (87′ Μανθάτης), Κυνηγόπουλος .