Σε απόσταση αναπνοής η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Χανιά – Ηλιούπολη 3-1: Πλησίασαν την Καλλιθέα οι Κρητικοί

10.03.24 | 15:57

Το στραβοπάτημα της Athens Καλλιθέας εκμεταλλεύτηκαν τα Χανιά καθώς επικράτησαν της Ηλιούπολης με 3-1, για την 22η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Super League 2 και πλησίασαν στους τρεις βαθμούς από την κορυφή.

Τα Χανιά ήταν καθόλη τη διάρκεια του αγώνα ανώτερα, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη στην άμυνα της Ηλιούπολης και ανέτρεψαν με ευκολία το σκορ, το οποίο είχε ανοίξει η Ηλιούπολη.

Πιο συγκεκριμένα, στο 29ο λεπτό, μετά από πολύ ωραία προσπάθεια του Παντελίδη, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν. Ο Έλληνας επιθετικός, ο οποίος αγωνίζεται με τη μορφή δανεισμού από την Κηφισιά, πήρε την μπάλα πάνω στη γραμμή του πλάγιου άουτ, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και πλάσαρε εύστοχα τον Κλέιμαν για το 1-0.

Στο 37ο λεπτό, ο Μιούλερ σούταρε από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, ο Πολίτης απέκρουσε με δυσκολία και στην επαναφορά ο Κόλα ισοφάρισε για τα Χανιά, ενώ λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό, οι Κρητικοί έκαναν την ολική ανατροπή, με διαγώνιο σουτ του Μάναλη.

Στον ίδιο ρυθμό τα Χανιά, πολλά λάθη από την Ηλιούπολη

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, άρχισε και το δεύτερο, με την ομάδα των Χανίων να σκοράρει μετά από τρομερό ψαλιδάκι του Μιούλερ, αφού η άμυνα της Ηλιούπολης δεν μπόρεσε να απομακρύνει με ασφάλεια την μπάλα από την περιοχή της.

Στο 76ο λεπτό, μια φάση χαρακτηριστική του αγώνα, ο Ασίγκμπα δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας μετά από μεγάλη μπαλιά του Μουτόμπο, ο Μάναλης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του, πέρασε τον Πολίτη, αλλά ο Ασίγμπα πρόλαβε και διόρθωσε το λάθος του καθώς έσωσε πάνω στη γραμμή το 4-1.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Παντελίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Χανίων και βρέθηκε απέναντι από τον Μπόρις Κλέιμαν, με τον Ισραηλινό τερματοφύλακα να βγαίνει νικητής. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του αγώνα, με τα Χανιά να μη δέχονται περαιτέρω πίεση μέχρι το τέλος του ματς.

Χανιά – Ηλιούπολη 3-1

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Κατσούρρι, Μουτόμπο (46′ Σέχου), Μαζουλουξής, Παναγιώτου (58′ Σιλά), Λεμονής (77′ Πέιος), Ντίας, Τσέλιος, Κόλα (68′ Μανουσάκης) Μιούλερ (68′ Βουό), Μάναλης

Ηλιούπολη (Νίκος Παντέλης): Πολίτης, Ανδρέου, Ασίγκμπα (80′ Τσαφταρίδης), Τοπάλ, Μπουσάι, Γκουτσούλιας, Λατίνοβιτς (55′ Κρέτσι), Ντέτλερ, Βενάρδος (30′ Βασιλούδης), (80′ Αντο), Κόστα (55′Φρίμπονγκ), Παντελίδης