ΧΑΝΙΑ Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Χανιά – Ηλιούπολη 6-2: «Πανδαισία» τερμάτων στην Κρήτη

15.05.24 | 17:53

Τα Χανιά υποδέχθηκαν την Ηλιούπολη για την 9η αγωνιστική των playoffs του Β’ ομίλου της Super League 2, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 6-2 σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι.

Ο Μάναλης ήταν ο πρωταγωνιστής του ματς, καθώς πέτυχε χατ τρικ (6′ , 30′, 81′), ενώ για τους Κρητικούς σκόραραν επίσης οι Λεμονής (26′), Μιούλερ (64′) και Σερβιλάκης (90’+2′). Ο Παντελίδης από την άλλη πέτυχε και τα δύο τέρματα των φιλοξενούμενων (19′, 68′).

Το σύνολο του Γιάννη Ταουσιάνη, που έχει χάσει το… τρένο της ανόδου έφτασε τους 35 βαθμούς και είναι στη 2η θέση, με την αθηναϊκή ομάδα να βρίσκεται στην 4η με 28 πόντους.

Αυτό ήταν το τελευταίο ματς των Χανίων για τη φετινή σεζόν καθώς την τελευταία αγωνιστική η κρητική ομάδα έχει ρεπό.

«Καταιγισμός» τερμάτων στο πρώτο μέρος

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς στο 3′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν. Ο Κόλα εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, με τον Μπάτζιο να παίρνει την κεφαλιά και τον Μάναλη με σουτ από κοντά να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Πολίτη.

Δύο λεπτά αργότερα τα Χανιά πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Μάναλη. Ο Κατσούρι έβγαλε ωραία σέντρα και ο πρώτος σκόρερ των Κρητικών με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η Ηλιούπολη στο 10′ βγήκε στην κόντρα, με τον Γκοτσούλιας να κάνει σουτ από τα όρια της περιοχής όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι στο 18′ κέρδισαν πέναλτι. Ο Μπάτζιος ανέτρεψε τον Παντελίδη, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση. Ο παίκτης που κέρδισε την εσχάτη των ποινών ήταν εύστοχος και ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Μανουσάκης στο 25′ έπισε ωραίο γυριστό έπειτα από σέντρα του Τσορνομάζ, με τον Πολίτη να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα από την Κρήτη πήρε νέο προβάδισμα με τον Λεμονή. Ο Κόλα εκτέλεσε κόρνερ, με τον Λεμονή να κάνει πλασέ και να νικά τον Πολίτη για το 2-1.

Στο 30′ τα Χανιά πέτυχαν και τρίτο τέρμα! Ο Μάναλης εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Κόλα και με διαγώνιο σουτ έκανε το 3-1. Τρία λεπτά μετά το φάουλ του Κόλα έδιωξε με γροθιές ο Πολίτης σε κόρνερ. Στο 37′ έπειτα από κόρνερ ο Μανουσάκης προσπάθησε να απειλήσει από τα αριστερά, με τον Πολίτη να διώχνει και πάλι σε κόρνερ.

Ο τερματοφύλακας της Ηλιούπολης έκανε ακόμα μία μεγάλη επέμβαση στο 40′, όταν ο Μάναλης βρήκε τον Μανουσάκη και ο τελευτάιος με σουτ ανάγκασε τον κίπερ των φιλοξενούμενων να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση. Η τελευταία φάση του πρώτου ημίχρονου σημειώθηκε στο 41′, με τον Κόλα να κάνει καλό σουτ και την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Χωρίς σταματημό τα γκολ και στο δεύτερο 45λεπτο

Η πρώτη αξιολόγη στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 64′, με τα Χανιά να κάνουν το 4-2 με τον Μιούλερ που είχε μπει ως αλλαγή στο 58′ Ο Νίλι έκανε συρτή σέντρα και ο Μιούλερ με πλασέ σκόραρε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ηλιούπολη μείωσε σε 4-2. Οι αμυντικοί των γηπεδούχων έκαναν λάθος, με τον Κόστα να «σπάει» στον Παντελίδη κι εκείνος με σουτ πέτυχε ακόμα ένα τέρμα για τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη διαμαρτύρηθηκαν έντονα για οφσάιντ, με τον διαιτητή να μην καταλογίζει κάτι.

Στο 78′ ο Σερβιλάκης απείλησε τον Πολίτη που έδειξε τα καλά αντακλαστικά του, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μάναλης με πλασέ έκανε χατ τρικ για το 5-2 των Χανίων.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σεβριλάκης στο 90’+2′, με τον παίκτη των Χανίων με σουτ που πήγε δοκάρι και μέσα να διαμορφώνει το τελικό 6-2!

Χανιά – Ηλιούπολη 6-2

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Μπάτζιος (54′ Σέχου), Μαζουλουξής, Κατσούρι (54′ Νίλι), Σιλά (61′ Σερβιλάκης), Τσορνομάζ, Λεμονής, Τσέλιος, Μανουσάκης (82′ Βόρφι), Κόλα (61′ Μιούλερ), Μάναλης.

Ηλιούπολη (Νίκος Παντέλης): Πολίτης, Τοπάλ, Τσαφταρίδης, Βασιλούδης, Παντελίδης, Κρέτση, Γκουτσούλιας, Ανδρέου (46′ Λατίνοβιτς), Φουρλάνος, Φρίμποργκ (58′ Κόστα), Βενάρδος.