ΠΑΟΚ και Ντεσπόντοφ Φωτογραφία: Intime

ΠΑΟΚ

Χάθηκε η «μαγεία» και επέστρεψε η πίεση

18.02.24 | 23:36

Τελικά, ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν πέταξε τον Ολυμπιακό εκτός διεκδίκησης του τίτλου, αλλά τον… βοήθησε με την εμφάνισή του να πάρει τεράστια ψυχολογία ενόψει των τριών αγωνιστικών της κανονικής διάρκειας που απομένουν και φυσικά τα πλέι οφ.

Η κακή ημέρα και ο κοινός παρανομαστής

Όπως ο «δικέφαλος» σκόρπισε στα… τέσσερα σημεία του ορίζοντα τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» στον πρώτο γύρο, κατακτώντας τη νίκη με σκορ 4-2, έτσι και ο Ολυμπιακός έφυγε από την Τούμπα πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ και «ζεσταίνοντας» για τα καλά τον κόσμο του, τρία 24ωρα μετά τη νίκη επί της Φερεντσβάρος με 1-0!

Σε αντίθεση με τον ημιτελικό Κυπέλλου κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο Ράζβαν Λουτσέσκου χρησιμοποίησε κόντρα στον Ολυμπιακό όλα τα… βαριά «χαρτιά» του, με εξαίρεση τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς που τον άφησε στον πάγκο και φυσικά τον τιμωρημένο Τάισον.

Ο παρονομαστής ωστόσο, ήταν ο ίδιος με αυτόν κόντρα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο. Ένας μέτριος με κάποιες… εκλάμψεις ΠΑΟΚ σε γενικές γραμμές και ένα γκολ του αντιπάλου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Η (δεύτερη) αντίδραση που δεν ήρθε ποτέ

Μετά το γκολ του Ναβάρο στο 29ο λεπτό, ο – κακός μέχρι εκείνο το σημείο -ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και δέκα λεπτά αργότερα βρήκε το γκολ του Ντεσπόντοφ που έφερε ξανά το ματς σε ισορροπία, αλλά δυστυχώς η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Με τους Μεϊτέ και Οζντόεφ να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα από τους Όρτα, Έσε και Τσικίνιο. Tην άμυνα του «δικεφάλου» να είναι εξαιρετικά επιρρεπής στο λάθος και εξαιρουμένου τον Ντεσπόντοφ, κανένα από τα επιθετικά «όπλα» του «δικεφάλου» να μην λειτουργεί.

Ούτε ο Σαμάτα, ούτε ο Κωνσταντέλιας, ούτε ο Μουργκ, ούτε οι Ζίβκοβιτς, Μπράντον και Τζίμας που μπήκαν ως αλλαγή έκαναν στο ελάχιστο τη δουλειά τους. Απεναντίας, ο Ναβάρο την έκανε τη… δουλειά του, ο Ποντέντσε τη δική του και με το… παραπάνω, ο Ελ Κααμπί επίσης, εκμεταλλευόμενοι ως όφειλαν την τρικυμία που χαρακτήρισε την άμυνα του ΠΑΟΚ ειδικότερα και τη κακή μεσοαμυντική λειτουργία του γενικότερα.

Ζητούνται λύσεις και πρόκριση

Η ήττα από τον Ολυμπιακό, έστω και με το πολύ βαρύ 4-1, δεν είναι καταστροφική για τον ΠΑΟΚ. Η δεύτερη διαδοχική ήττα στην Τούμπα ασφαλώς και δεν μπορεί να «χωνευτεί» εύκολα από τον κόσμο του «δικεφάλου», όμως απομένουν ακόμα 13 «τελικοί» για τη «μάχη» του τίτλου, που είναι εκ νέου υπόθεση τεσσάρων.

Η ρεβάνς με τον Παναθηναϊκό την Τετάρτη στη Λεωφόρο, δεν έχει… επιστροφή! Ο ΠΑΟΚ πρέπει να βρει τον τρόπο να πάρει την πρόκριση εις βάρος του Παναθηναϊκού, είτε θυμηθεί τη «μαγεία» που τον χαρακτήριζε στην επίθεση μέχρι πριν λίγο καιρό είτε όχι.

Στον δεύτερο ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό, τα λάθη απαγορεύονται, από τη στιγμή μάλιστα που οι «ασπρόμαυροι» πρέπει να κερδίσουν! Το πως θα «συνέλθει» ο ΠΑΟΚ, επαφίεται αποκλειστικά στον Ράζβαν Λουτσέσκου.

Υ.Γ.1: Δεν μπορώ να βάλω το χέρι μου στη φωτιά για το αν ο Σαμάτα είναι καλός, μέτριος, κακός ή… πολύ κακός ποδοσφαιριστής. Το βέβαιο είναι πως θα πρέπει να αλλάξει η ιεραρχία των κεντρικών επιθετικών και να δοθεί περισσότερος χρόνος συμμετοχής στον Τζίμα.

Υ.Γ.2.: Τουλάχιστον γραφικές οι τοποθετήσεις ανθρώπων του Ολυμπιακού στο ημίχρονο, περί «σφαγής» των Πειραιωτών. Αν ζητάς φάουλ στον Ροντινεϊ από τον Κωνσταντέλια, απλά δεν έχεις καμία σχέση με το άθλημα που ονομάζεται ποδόσφαιρο και είσαι «επικίνδυνος».

Υ.Γ.3: Περισσότεροι από 26 χιλιάδες φίλοι του ΠΑΟΚ βρέθηκαν στην Τούμπα, έχοντας υποδειγματική συμπεριφορά παρότι οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού θέλησαν να τους προκαλέσουν με τον πανηγυρισμό τους μπροστά στην Θύρα 4, μετά το 2-1.