Λι Teaser Glomex

Ligue 1

Χάβρη – Παρί Σεν Ζερμέν 1-4: «Ποδαρικό» με το… δεξί στη μετά Εμπαπέ εποχή

16.08.24 | 23:45

Η Παρί Σεν Ζερμέν φιλοξενήθηκε στην έδρα της Χάβρης για την πρεμιέρα της Ligue 1, με τους Παριζιάνους να τα… χρειάζονται και εν τέλει να επικρατούν με 4-1 στην μετά Εμπαπέ εποχή, με ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά!

Ο Λι άνοιξε το σκορ μόλις στο 2′, ενώ ο Γιορίς στο 48′ ισοφάρισε σε 1-1. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε μέσα σε δύο λεπτά πέτυχε δύο γκολ με τους Ντεμπελέ (85′) και Μπαρκολά (86′), ενώ ο Κόλο Μουανί με πέναλτι στο 90′ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι παραμένουν εξίσου ανταγωνιστικοί παίρνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης, με μία διαφορετική ενδεκάδα σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά.

Προβάδισμα με το… καλησπέρα

Το σύνολο του Λουίς Ενρίκε βρήκε με το… καλησπέρα γκολ, καθώς προηγήθηκε μόλις στο 2′ με τον Λι. Οι Παριζιάνοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Ράμος βρήκε τον Λι και ο τελευταίος με ιδανικό πλασέ έκανε το 1-0.

Η Παρί συνέχισε να ασκεί πίεση, με τη Χάβρη να μην μπορεί να βρει απάντηση στον τρόπο παιχνιδιού των φιλοξενούμενων. Η αμέσως επόμενη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 14′. Ο Λι προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων, ωστόσο κόπηκε.

Ο Ράμος που έδωσε την ασίστ στον Λι για το 1-0 έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 19′, με τον Κόλο Μουανί να περνά στη θέση του.

Στο 21′ η Χάβρη σημείωσε την πρώτη της φάση στο παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει τον πορτιέρε της Παρί. Ο Ζαΐρ Εμερί στο 24′ έκανε ωραία σέντρα, με τον Μουανί να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι!

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να βρουν την ισοφάριση, χωρίς όμως να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Στο 28′ ο Τουρέ κατάφερε να σκοράρει, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 39′ ο Τουρέ σούταρε, όμως ο Ντοναρούμα μπλόκαρε εύκολα.

Ο Βιτιίνια στο 45′ έκανε ωραία πάσα προς τον Ασένσιο, αλλά το σουτ του τελευταίου απέκρουσε εύκολα ο κίπερ της Χάβρης. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 45’+4′, όταν ο Εμπαγιέ έκανε πλασέ, αλλά ο Ντεσμάς έδιωξε εύκολα.

«Σόκαρε» την Παρί ο Γιορίς και ισοφάρισε

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους και συγκεκριμένα στο 49′ ο Οπερί εκτέλεσε φάουλ, ο Γιορίς έκανε ιδανικό πλασέ και νίκησε τον Ντοναρούμα για το 1-1!

Η Χάβρη λίγο έλειψε να ανατρέψει τελείως το σκορ, ωστόσο το τέρμα που πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο 54′ ακυρώθηκε για χέρι του Κασιμίρ. Τρία λεπτά αργότερα ο Κασιμίρ έκανε νέο σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ.

Η Παρί έδειξε να συνέρχεται από το σοκ που υπέστη και έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-1 στο 61′! Ο Λι έκανε δυνατό σου μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ασένσιο μπήκε εκ νέου στην περιοχή, αλλά ο Ντεσμάς τον σταμάτησε πριν γίνει απειλητικός. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση τους με σκοπό να πάρουν και πάλι προβάδισμα στο σκορ.

Η Παρί συνέχισε να έχει τον έλεγχο, χωρίς όμως να γίνεται ιδιαίτερα απειλητική, παρά το γεγονός ότι η Χάβρη αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο.

Ένα… ξέσπασμα ήταν αρκετό

Ο Ντεμπελέ στο 81′ έκανε ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Γάλλος εξτρέμ εκτέλεσε φάουλ, ο Κόλο Μουανί έκανε ωραία κεφαλιά, όμως ο Ντεσμάς μπλόκαρε πολύ εύκολα.

Ο Ντεμπελέ από την στιγμή που πέρασε στο παίχνιδι μετατράπηκε στην κινητήρια δύναμη της Παρί, με αποτέλεσμα στο 85′ να πετύχει το 2-1 για την Παρί. Έπειτα από ασίστ του Νέβες σκόραρε με κεφαλιά.

Η Χάβρη πριν καταλάβει τι την… χτύπησε δέχθηκε και τρίτο γκολ με τον Μπαρκολά στο 86′, έπειτα από όμορφο σουτ.  Στο 88′ ο Γιορίς ανέτρεψε τον Κόλο Μουανί, με τον Γάλλο επιθετικό να ευστοχεί στο πέναλτι για το 4-1.

Χάβρη – Παρί Σεν Ζερμέν 1-4

Χάβρη (Ντιντιέ Ντιγκάρ): Ντεσμάς, Οπερί, Γιορίς, Γιουτέ Κινκουέ, Νέγκο, Τουρέ, Εντιαγέ (75′ Γκρανζίρ), Κουζιάεφ, Τζουτζού, Κέχτα, Κασιμίρ (75′ Ενγκουρά).

Παρί Σεν Ζερμέν (Λουίς Ενρίκε): Ντοναρούμα, Ζαγκουέ (71′ Μαρκίνιος), Μπεράλντο, Πάτσο, Χακίμι, Βιτίνια, Λι (71′ Ντεμπελέ), Ζαΐρ Εμερί, Εμπαγιέ (46′ Νέβες), Ασένσιο (71′ Μπαρκολά), Ράμος (19′ Κόλο Μουανί).