Για πρώτη φορά στην ιστορίαο Καναδάς κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης Φωτογραφία: screenshoot/glomex

Διεθνή

Copa America: 3×3 χωρίς Μέσι η Αργεντινή – Έγραψε ιστορία ο Καναδάς (video)

30.06.24 | 08:29

Η Αργεντινή, με πρωταγωνιστή τον Λαουτάρο Μαρτίνες, νίκησε το Περού 2-0 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Copa America.

Παρά την απουσία του Λιονέλ Μέσι (έμεινε εκτός περισσότερο για προληπτικούς λόγους), ο Λαουτάρο Μαρτίνες πέτυχε δύο γκολ στην επανάληψη (47′, 86′) και εξασφάλισε τη νίκη για την ομάδα του.

Αν και ο Παρέδες αστόχησε σε πέναλτι στο 72ο λεπτό, η άμυνα του Περού, με τον Κάλενς να ξεχωρίζει, δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα.

Ιστορική πρόκριση για Καναδά

Για πρώτη φορά στην ιστορία του, ο Καναδάς κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του Copa America, μετά από ισοπαλία 0-0 με τη Χιλή.

Η ομάδα των Αλφόνσο Ντέιβις και Τζόναθαν Ντέιβιντ έφερε την ανατροπή, εξασφαλίζοντας την πρόκριση με ένα ισόπαλο αποτέλεσμα που απέκλεισε τη Χιλή από τη διοργάνωση.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από την αποβολή του Σουάζο, που δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε δεκαπέντε λεπτά (12′-27′), γεγονός που εμπόδισε τη Χιλή να απειλήσει ουσιαστικά τον Καναδά.

Η ομάδα του Καναδά διατήρησε το 0-0 μέχρι το τέλος, επιτυγχάνοντας μια ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά, ως η πρώτη ομάδα που καταφέρνει κάτι τέτοιο στο ντεμπούτο της μετά από 20 χρόνια.