Teaser Glomex

Διεθνή

Copa America: Back to back κατακτήσεις για την Αργεντινή με λυτρωτή Λαουτάρο Μαρτίνες

15.07.24 | 08:45

Η Αργεντινή κατάφερε να κατακτήσει το Copa America για δεύτερη σερί διοργάνωση στο «Hard Rock Stadium» του Μαϊάμι κόντρα στη Κολομβία με σκορ 1-0 και με «χρυσό» σκόρερ τον Λαουτάρο Μαρτίνες στο 112′ της παράτασης.

Ο αγώνας, ωστόσο, στιγματίστηκε από τα επεισόδια που συνέβησαν πριν ξεκινήσει το παιχνίδι, με Κολομβιανούς να προσπαθούν να μπουν στο γήπεδο χωρίς εισιτήριο και να ξεσπούν επεισόδια με αστυνομικούς. Το ματς εν τέλει ξεκίνησε με καθυστέρηση περίπου μιάμισης ώρας.

Η Κολομβία ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει παρότι είχε κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες όπως το δοκάρι του Κόρντομπα στο 7′.

Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος και ακόμη και όταν ο ηγέτης της, Λιονέλ Μέσι τραυματίστηκε και αποχώρησε στο 64′ ήταν πολύ επικίνδυνη.

Στη παράταση η Αργεντινή ήταν σοβαρή και κατάφερε να πάρει τη νίκη με τον Λαουτάρο Μαρτίνες ο οποίος πέρασε στο ματς στο 96′ και στο 112′ πέτυχε το 5ο γκολ του και παράλληλα με το τρόπαιο της διοργάνωσης κατέκτησε και αυτό του πρώτου σκόρερ.

Η «αλμπισελέστε» με τη φετινή της κατάκτηση είναι πολυνίκης του θεσμού με 16, αφήνοντας την Ουρουγουάη στη δεύτερη θέση με 15.