Ο Πινέδα μετά από χαμένη ευκαιρία στο ΑΕΚ - ΠΑΟΚ Φωτογραφία: Intime

Διεθνή

Copa America: «Μοιραίος» Πινέδα με χαμένο πέναλτι και ήττα για το Μεξικό με 1-0 (videos)

27.06.24 | 08:37

Αγώνας που κρίθηκε από την άσπρη βούλα ήταν αυτός ανάμεσα στο Μεξικό και τη Βενεζουέλα, όπου οι «Αζτέκοι» έχασαν με 1-0.

Ο Ορμπελίν Πινέδα μπήκε ως αλλαγή στην αναμέτρηση στο 78ο λεπτό και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει για την ομάδα του, καθώς αστόχησε από το σημείο του πέναλτι στο 87ο λεπτό.

Το σκορ είχε ανοίξει ο Σαλομόν Ρονδόν, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 57ο λεπτό.

Μετά από αυτή την ήττα, το Μεξικό μπήκε σε περιπέτειες, καθώς βρίσκεται στην τρίτη θέση του ομίλου με 3 βαθμούς, ενώ η Βενεζουέλα πρώτη με 6.

Την τρίτη και τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του μεσοεπιθετικού της ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον Ισημερινό σε αγώνα-τελικό για την πρόκριση, ενώ η Βενεζουέλα θα τεθεί αντιμέτωπη με την Τζαμάικα.