Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Δανία – Αγγλία 1-1: Έμειναν στο «Χ» και όλα ανοιχτά στον τρίτο όμιλο

20.06.24 | 20:53

Δανία και Αγγλία «πάλεψαν» στην «Deutsche Bank Park» της Φρανκφούρτης για τη δεύτερη αγωνιστική του 3ου ομίλου του Euro, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 από το πρώτο μέρος και να μοιράζονται από έναν βαθμό.

Στο 18’ ο Χάρι Κέιν άνοιξε το σκορ για τα «λιοντάρια», με τον Χιούλμαντ να ισοφαρίζει στο 34’ με ένα εξαιρετικό γκολ από μακρινή απόσταση.

Το ματς ξεκίνησε με την Αγγλία να έχει τη μπάλα στα πόδια της αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες κόντρα στην καλά στημένη αμυντικά Δανία.

Στο 13’ ήρθε η πρώτη καλή φάση για την ομάδα του Σάουθγκεϊτ, με το σουτ του Φόντεν, ωστόσο, να περνά άουτ.

Εκεί που έπρεπε ο Κέιν και 1-0

Λίγα λεπτά αργότερα ο Γουόκερ «έκλεψε» τη μπάλα από την Κρίστενσεν και πάτησε περιοχή, με τους αμυντικούς της Δανίας να μην μπορούν να απομακρύνουν τη μπάλα μετά τη πάσα του και εν τέλει να φτάνει στα πόδια του Κέιν ο οποίος εύκολα έκανε το 1-0.

Μετά το γκολ των «λιονταριών», οι Δανοί πήραν μέτρα αλλά χωρίς να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη φάση.

Άμεση απάντηση των Δανών

Μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Χιούλμαντ βρέθηκε αρκετά μέτρα πίσω από τη περιοχή με τη μπάλα και εξαπέλυσε μια «οβίδα» η οποία βρήκε στο δοκάρι του Πίκφορντ και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1 των Δανών.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες μοιράστηκαν κάποιες ευκαιρίες που είτε πέρναγαν άουτ είτε σταματούσαν στους δύο τερματοφύλακες.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Αγγλίας στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 56’, με τον Φόντεν να σουτάρει αλλά τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Προσπάθησαν να πάρουν τη νίκη οι δύο ομάδες αλλά δεν μπόρεσαν

Συνέχισαν οι παίκτες του Σάουθγκεϊτ να ψάχνουν το γκολ αλλά οι Δανοί ήταν πολύ συγκεντρωμένοι αμυντικά και έκαναν δύσκολη τη δουλειά των Άγγλων.

Στο 71’ ο Γουότκινς βρέθηκε κόντρα στον Σμάιχελ σε τετ-α-τετ αλλά ο Δανός γκολκίπερ τον νίκησε και κράτησε την ισοπαλία.

Στα τελευταία λεπτά οι Δανοί πήραν μέτρα στο γήπεδο και δημιούργησαν κάποιες καλές ευκαιρίες όπως αυτές των Μπα και Χόιμπιεργκ αλλά δεν μπόρεσαν να αλλάξουν το σκορ.

Δανία Αγγλία 1-1

Δανία (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Άντερσεν, Κρίστενσεν, Βέστεργκααρντ, Μέλε, Χόιμπιεργκ, Χιούλμαντ (82′ Νόργκαρντ), Κρίστιανσεν (57’ Μπα), Έρικσεν (82′ Όλσεν), Βιντ (57’ Ντάμσγκαρντ), Χόιλουντ.

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουέχι, Τρίπιερ, Ράις, Άρνολντ (54’ Γκάλαχερ), Σάκα (69’ Έζε), Μπέλιγχαμ, Φόντεν (69’ Μπόουεν), Κέιν (70’ Γουότκινς).