panathinaikos paok gynaikeio Φωτογραφία: Intime

Ποδόσφαιρο Γυναικών

Δεν ξεκαθάρισε το τοπίο της παραμονής – Παράταση στη στέψη του ΠΑΟΚ

28.04.24 | 21:09

Για την 24η αγωνιστική της Women’s Football League, Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ έμειναν ισόπαλοι με 1-1, στο Δημοτικό Γήπεδο Ζωγράφου, με τις «πράσινες» να καθυστερούν τη στέψη του «δικεφάλου» του Βορρά, ο οποίος χρειαζόταν τη νίκη προκειμένου να κατακτήσει μαθηματικά το τίτλο του πρωταθλητή.

Μεγάλη μάχη θα δοθεί για την παραμονή στην κατηγορία. Η Καστοριά επικράτησε εντός έδρας της ΑΕΚ με 1-0 και ισοβάθμησε την ΑΕΛ στην 9η θέση. Ο αγώνας της Θεσσαλικής ομάδας με την ΡΕΑ αναβλήθηκε λόγω προβλήματος που παρουσιάστηκε στο καράβι με το οποίο ήταν να ταξιδέψει η αποστολή και για το λόγο αυτό παρατείνεται η αγωνία για το ποια ομάδα θα αγωνιστεί και την επόμενη στα «σαλόνια» της Α’ Εθνικής. H αναμέτρηση ορίστηκε εκ νέου στις 12 Μαΐου.

Η Ένωση αντιμετώπιζε πολλές απουσίες. Συγκεκριμένα, εκτός έμειναν η Μπαρτζακλή με οίδημα στο χέρι, η Βέρα με θλάση στον δικέφαλο, η Τζουτζουράκη με πρόβλημα στον μηνίσκο, η Τζανή και η Ίβιτς που είναι άρρωστες, αλλά και οι Καπνίση με Τριβυζάκη.

Εύκολο πέρασμα από την Καρδίτσα είχαν οι παίκτριες του Αστέρα Τρίπολης καθώς επικράτησαν με 4-0 της τοπικής ομάδας. Τα γκολ για τις φιλοξενούμενες πέτυχαν οι Φακίνου,  Μοσκοφίδου και Μπάσκα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η Γούλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο ΟΦΗ υποδέχθηκε τις Σειρήνες Γρεβενών και με τελικό σκορ 4-2 πήρε τη νίκη στην προσπάθεια της ομάδας να τερματίσει όσο ψηλότερα μπορεί στον βαθμολογικό πίνακα. Οι κρητικές βρίσκονται στην δεύτερη θέση πίσω από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ και μπροστά από τον τρίτο Παναθηναϊκό, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο από το «τριφύλλι».

Σε ένα ματς με 7 συνολικά γκολ, τα Τρίκαλα επικράτησαν του Βόλου με 4-3. Σε μια αναμέτρηση με πολύ θέαμα και τέρματα οι γηπεδούχες  πανηγύρισαν ένα σπουδαίο τρίποντο και την μαθηματική «σφράγιση» της παραμονής στην κατηγορία. Αντίθετα, η φιλοξενούμενη υποβιβάζεται μαζί με Ελπίδες Καρδίτσας, Σειρήνες Γρεβενών και Ολυμπιάδα, με την τελευταία να έρχεται ισόπαλη με τις Νέες Ατρομήτου.