diagoras aigalew

Superleague 2

Διαγόρας – Αιγάλεω 1-1: Στην εκπνοή του αγώνα έσωσε τον βαθμό το «Σίτι»

16.05.24 | 17:59

Διαγόρας και Αιγάλεω ήρθαν ισόπαλοι με 1-1, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των playouts του Β’ ομίλου της Super League 2.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με το γκολ του Μανιά, αλλά οι φιλοξενούμενοι στην εκπνοή του αγώνα κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Χωρίς γκολ, αλλά με παιχνίδι κατοχής το πρώτο ημίχρονο

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 16ο λεπτό και άνηκε στους γηπεδούχους. Ο Βολάκης με ατομική ενέργεια πάτησε περιοχή, γύρισε για τον Μανιά, ο οποίος με κοντινό πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κυρίτση.

Ο Διαγόρας συνέχισε να πιέζει και τέσσερα λεπτά αργότερα έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία. Το δίδυμο Βολάκη και Μανιά συνεργάστηκε ξανά με το μακρινό σουτ του τελευταίου να περνά ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερες κλασικές ευκαιρίες, ενώ παιζόταν παιχνίδι κατοχής.

Προηγήθηκε αλλά δέχθηκε το γκολ στο 89′ ο Διαγόρας

Ο Διαγόρας μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 49′. Ο Σταματούλλας με ωραία βαθιά μπαλιά βρήκε τον Τσάβο, εκείνος έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Κυρίτσης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και ο Μανιά από κοντά άνοιξε το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ που δέχθηκαν ανέβασαν ρυθμούς και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν. Στο 62′ ο Παυλάκης έκανε τη σέντρα, ο Νταβιώτης έπιασε μια καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Δημόπουλος απομάκρυνε την τελευταία στιγμή.

Σωτήρια ήταν η απόκρουση του Κυρίτση στο 69′. Έπειτα από γύρισμα του Αρίας και στρώσιμο του Μανιά, ο Παπατόλιος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον τερματοφύλακα των «κυανόλευκων» να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν το σκορ. Ο Κόλλας βγήκε τετ α τετ, ωστόσο ο Γαλάνης με εξαιρετική επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία του.

H πίεση αυξήθηκε ακόμα παραπάνω, με το Αιγάλεω να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης στο 89′.To πλασέ του Νταβίωτη βρήκε το κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Παυλάκης με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1.

Διαγόρας – Αιγάλεω 1-1

Διαγόρας (Ράτκο Ντόστανιτς): Γαλάνης, Τσάβος, Δημόπουλος, Σταματούλλας (75′ Μουντές), Μουστάκας (58′ Αρίας), Παπατόλιος, Κιτ (58′ Λεσάι), Τσιαντούλας, Βολάκης (81′ Κλωνάρης), Ταχματζίδης (58′ Λούκιτς), Μανιάς

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Κυρίτσης, Πολίτης (57′ Καρρίκι), Τάμπας, Μίκο, Ευαγγέλου, Μπάμπης, Μπάρδας (57′ Παυλάκης), Μίσκου (57′ Βάρκας), Ικεότσα (71′ Ραμίρεζ), Νταβιώτης, Μπουλλάρι (71′ Κολλάς)