ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ Φωτογραφία: Eurokinissi

Superleague 2

Διαγόρας Ρόδου – Παναχαϊκή 2-2: «Έσωσαν» τον βαθμό οι Πατρινοί

04.04.24 | 16:58

Για την τρίτη αγωνιστική των playouts του Β’ ομίλου της Superleague 2, ο Διαγόρας Ρόδου υποδέχτηκε την Παναχαϊκή σε ένα ματς το οποίο οι Πατρινοί ήθελαν οπωσδήποτε τη νίκη αλλά τελικά αρκέστηκαν στην ισοπαλία με σκορ 2-2.

Πλέον, η ομάδα του Γιάννη Τάτση πρέπει να ανέβει κάνει υπερβάσεις στα επόμενα παιχνίδια για να μείνει στην κατηγορία, καθώς βρίσκεται τρεις βαθμούς μακριά από την σωτηρία, ενώ ο Διαγόρας βρίσκεται άνετα στην δεύτερη θέση.

«Έκλεψε» στο τέλος το πρώτο μέρος ο Διαγόρας

Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες φάσεις, με τους παίκτες του Διαγόρα να φτάνουν μέχρι την περιοχή της Παναχαϊκής κυρίως με σέντρες, ψάχνοντας το κεφάλι του Μανιά.

Εν τέλει ο Διαγόρας κατάφερε να προηγηθεί στο 40′, με κεφαλιά του Δημητρίου μετά από εκτέλεση φάουλ του Λεσάι, κάνοντας το 1-0 το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Γεμάτο το δεύτερο μέρος

Όσο «αδιάφορο» ήταν το πρώτο ημίχρονο, τόσο πιο «τρελά» ξεκίνησε το δεύτερο. Η Παναχαϊκή ισοφάρισε στο 51′ με αυτογκόλ του Λαδά και μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Μανιάς με σουτ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Μετά το δεύτερο γκολ του Διαγόρα, υπήρξε ένταση ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον Μανωλάκη να αποβάλλεται και να αφήνει τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες.

Οι παίκτες του Γιάννη Τάτση, όπως ήταν λογικό, πίεσαν πολύ για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και τελικά στο 80′, με τον ντε Τομάς να παίρνει την κεφαλιά, ισοφάρισαν σε 2-2.

Διαγόρας Ρόδου – Παναχαϊκή 2-2

Διαγόρας (Ράτκο Ντόστανιτς): Λαδάς, Αρίας, Μανωλάκης, Δημητρίου, Σταματούλλας, Παπατόλιος, Μασούρας, Τσιαντούλας (88′ Ματίγιεβιτς), Αντεσίνα (58′ Νικολής), Λεσάι (81′ Βολάκης), Μανιάς.

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης):  Κολοβούρης, Μπαρέ, Ζαμόρα (46′ Χριστόπουλος), Προύντζος (83′ Πετράτος), Γαϊτανίδης (68′ Νάστος), Ντε Τομάς, Καραγιάννης (68′ Μπόουνεν), Ντε Ολιβέιρα (68′ Παπαηλίου), Τραορέ, Μασούρας, Μπαξεβάνος.