Εθνική Βελγίου Credits: Instagram/belgianreddevils

Διεθνή

Διεθνή φιλικά: Εύκολες νίκες για Δανία και Βέλγιο

08.06.24 | 23:32

Δανία και Βέλγιο ολοκλήρωσαν τις τελευταίες αγωνιστικές τους υποχρεώσεις πριν από το Euro 2024 με νίκες, καθώς επιβλήθηκαν άνετα των Νορβηγία και Λουξεμβούργο αντίστοιχα.

Οι Δανοί νίκησαν εύκολα με 3-1 τους Νορβηγούς, πείθοντας αρκετά με την απόδοσή τους πριν από την έναρξη του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Ο Χόιμπιεργκ άνοιξε το σκορ στο 12′, ενώ ο Βέστεργκααρντ στο 21′ έκανε το 2-0. Οι Νορβηγοί προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Χάαλαντ να μειώνει στο 72′, με τον Γιουσούφ Πόουλσεν να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 90ό λεπτό.

Από την άλλη οι Βέλγοι είχαν πιο άνετο έργο κόντρα στο Λουξεμβούργο, καθώς επικράτησαν με 3-0. Ο Λουκάκου με πέναλτι στο 42’… έγραψε το 1-0, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 57′ διπλασίασε τα τέρματα των «κόκκινων διαβόλων». Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 81′ ο Τροσάρ.