Διαιτητής Τάσος Σιδηρόπουλος Αστέρας Τρίπολης Κηφισιά Φωτογραφία: Eurokinissi

Διαιτησία

Δικαιώνει τον Σιδηρόπουλο η ΚΕΔ για τις δύο φάσεις στην Τρίπολη

09.04.24 | 17:14

Γράφει: Avatar photo

Ο Τάσος Σιδηρόπουλος ήρθε αντιμέτωπος με δύο φάσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα Αστέρας Τρίπολης – Κηφισιά 1-2, οι οποίες προκάλεσαν πολλές συζητήσεις και έντονο προβληματισμό.

Στο 68ο λεπτό ο Καστάνιο έσπρωξε τον Ματέους Σάντος τη στιγμή που προσπαθούσε να προλάβει την μπάλα μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων. Ο διεθνής διαιτητής έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι από το οποίο ισοφάρισε ο Οζέγκοβιτς. Η Επιτροπή Διαιτησίας θεωρεί ότι ο Σιδηρόπουλος εφάρμοσε ακαριαία και σωστά τον κανονισμό.

Η στιγμή των έντονων διαμαρτυριών

Στο 95′ ο Βαφέας γύρισε την μπάλα με το γόνατο στον Αναγνωστόπουλο και ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων την μπλόκαρε. Οι παίκτες του Αστέρα ζήτησαν έμμεσο φάουλ υπέρ τους. Ο Σιδηρόπουλος γνωρίζει καλά τον κανονισμό, όπως και οι υπόλοιποι ρέφερι της Super League. Άφησε σωστά το παιχνίδι να συνεχιστεί. Θα καταλόγιζε φάουλ υπέρ του Αστέρα σε περίπτωση που ο παίκτης της Κηφισιάς είχε λακτίσει την μπάλα. Σε απλά ελληνικά, αν ο Βαφέας την είχε κλοτσήσει με μέρος του ποδιού κάτω από τον αστράγαλο. Με το κουντουπιέ, το μυτάκι ή με πλασέ.

Ακολούθησε ένταση. Οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα διαμαρτυρήθηκαν. Είχαν μοιραστεί. Κάποιοι πήγαν στον Σιδηρόπουλο, άλλοι στους βοηθούς και όσοι ήταν στον πάγκο πλησίασαν τον τέταρτο διαιτητή, Βασίλη Φωτιά, γιατί στο μεταξύ το ματς είχε διακοπεί λόγω του τραυματισμού του Οζέγκοβιτς. Δεν είχαν δίκιο.

Δυστυχώς οι περισσότεροι παίκτες δεν γνωρίζουν καλά όλους τους κανονισμούς. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί ο Χάαλαντ, ο οποίος το παραδέχθηκε δημόσια πριν από λίγες ημέρες με δηλώσεις του. Η ΚΕΔ φυσικά ξέρει ότι ο Σιδηρόπουλος αντέδρασε σωστά και σε αυτήν την περίπτωση.

Έσφιξε τα δόντια ο Σιδηρόπουλος

Στο πρώτο ημίχρονο, στο 21ο λεπτό, ο Σολόα έπεσε άθελα του πάνω στον Σιδηρόπουλο. Ο διεθνής διαιτητής δεν ήταν προετοιμασμένος γι’ αυτό, γιατί ο μέσος της Κηφισιάς ήταν από πίσω του. Έπεσε στον αγωνιστικό χώρο, γιατί γύρισε το πόδι του. Όμως, δεν υπέστη διάστρεμμα.

ε επιφυλακή βρισκόταν ο Βασίλης Φωτιάς γιατί θα έπαιρνε την θέση του αν δεν μπορούσε να συνεχίσει. Στο ημίχρονο έγινε επανεκτίμηση της κατάστασης. Ο Σιδηρόπουλος έσφιξε τα δόντια, τσέκαρε το πόδι και κατάφερε να ολοκληρώσει το παιχνίδι.