Μαγκαφίνης: «Θα το πάει μέχρι τέλους η Νέα Αρτάκη» Φωτογραφία: AONA FC (Facebook)

Β Όμιλος

Δημήτρης Μαγκαφίνης: «Κάθε παιχνίδι πλέον είναι μοναδικό»

02.04.24 | 14:48

Ο προπονητής της Νέας Αρτάκη, Δημήτρης Μαγκαφίνης, σε δηλώσεις του αναφέρθηκε στον αγώνα της Κυριακής (31/3) κόντρα στο Βατανιακό (3-0) και την σημαντικότητα της νίκης.

Εν συνεχεία, τόνισε ότι η επόμενη αναμέτρηση κόντρα στα Τρίκαλα (7/4) είναι άκρως σημαντική καθώς ο αντίπαλος παλεύει για τη σωτηρία του στην κατηγορία.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο προπονητής της Νέας Αρτάκη:

«Σημαντική νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο μας δυσκόλεψε πάρα πολύ. Πιστεύω λόγω του γηπέδου και για το πάθος που έδειξε. Σημαντικό σημείο του παιχνιδιού για μένα έπαιξε το γκολ που έβαλε ο Παυλίδης στο 45′ και πήγαμε με καλή ψυχολογία στα αποδυτήρια και πιστεύω στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας πίεσε πάρα πολύ τον αντίπαλο και από μια στατική φάση βρήκαμε το δεύτερο γκολ με τον Τσούπρο. Έτσι έκλεισε το παιχνίδι προς την πλευρά μας και θα μπορούσε να ήταν και το σκορ ακόμα μεγαλύτερο από το 3-0.

Συνεχίζουμε, κάθε παιχνίδι είναι μοναδικό πλέον. Γίνεται πιο σημαντικό εφόσον κερδίζουμε από το άλλο και για μένα το ματς των Τρικάλων είναι πιο σημαντικό παιχνίδι, εφόσον το φέραμε εδώ το πράγμα. είναι. Θέλω να πω με αυτό ότι δεν θέλω να σκέφτομαι τους αντιπάλους. Γιατί εφόσον έχουμε παιχνίδι μεταξύ μας και η διαφορά είναι κάτω από μία νίκη, θεωρώ ότι κερδίζοντας βήμα-βήμα τα παιχνίδια παίρνεις το πρωτάθλημα. Είναι απλά τα πράγματα, οπότε καταλαβαίνετε ότι απομονώνουμε ένα παιχνίδι κι αυτό είναι το ματς των Τρικάλων. Είναι ένα παιχνίδι που έχει μεγάλο δείκτη δυσκολίας, γιατί τα Τρίκαλα θέλουν να παλέψουν για τη σωτηρία τους μετά και τη τελευταία τους ήττα».