Τρομερός Εμπαπέ στην εύκολη νίκη τον «τρικολόρ» X: Equipe de France Twitter

Euro 2024

Εύκολο «έργο» για Γαλλία- Κανένα πρόβλημα για το Βέλγιο κόντρα στο Μαυροβούνιο

06.06.24 | 00:02

Ο Εμπαπέ πέρα από τον ρόλο του σκόρερ, ανέλαβε και αυτόν του «μαέστρου», καθώς και έβαλε και μοίρασε γκολ στο φιλικό με το Λουξεμβούργο, όπου η Γαλλία επικράτησε με 3-0, ενώ το Βέλγιο νίκησε με 2-0 το Μαυροβούνιο.

Δώδεκα ημέρες πριν το πρώτο ματς που θα δώσει στον 4ο όμιλο του Euro 2024 με την Αυστρία (17/6), η Γαλλία έκανε μία δυνατή προπόνηση στο Σταντ Σεντ-Συμφοριέν και με τα γκολ των Κόλο Μουανί, Ζονατάν Κλος και Κιλιάν Μπαπέ επικράτησε 3-0 του Λουξεμβούργου, ενώ νωρίτερα το Βέλγιο είχε εύκολο έργο απέναντι στο Μαυροβούνιο (2-0).

Νωρίτερα, με βασικό για 86 λεπτά τον Νίκλας Ελίασον η Σουηδία ηττήθηκε 2-1 από τη Δανία σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Πάρκεν Στάντιον της Κοπεγχάγης.

Οι Δανοί, που προετοιμάζονται για τη συμμετοχή τους στην τελική φάση του Euro 2024 (πρεμιέρα στις 16/6 με την Σλοβενία στο 3ο γκρουπ) πέτυχαν από ένα γκολ στο ξεκίνημα και στο φινάλε του αγώνα, ενώ οι Σουηδοί είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ίσακ στο 9ο λεπτό.