Φωτογραφία: Eurokinissi

UEFA EUROPA LEAGUE

Έκανε το πρώτο βήμα, δεν «κλείδωσε» την πρόκριση λόγω «γκέλας» και μεγάλης αστοχίας

26.07.24 | 00:00

Ναι, το πρώτο ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ματς με την Μπότεφ ήταν η νίκη για να πάρει η ομάδα προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς. Αυτό συνέβη, αλλά τα πάντα παραμένουν ανοικτά. Κι αυτό συνέβη διότι οι «πράσινοι» παρά την υπεροχή τους για 70 λεπτά στο παιχνίδι δεν κατάφεραν να «κλειδώσουν» το ματς. Ένα λάθος του Βιλένα και η αστοχία των παικτών του «τριφυλλιού» διαμόρφωσαν αυτό το τελικό 2-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Όπως αναφέραμε και παραπάνω, η εικόνα του Παναθηναϊκού στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιητική για την εποχή. Δυο γκολ (Γερεμέγεφ 8′, Μπακασέτας 45′), πολλές ευκαιρίες για τρία και τέσσερα τέρματα, καμία απειλή από τη βουλγαρική ομάδα και καλό ποδόσφαιρο.

Γρήγορες επιθέσεις, πολλά κλεψίματα ψηλά από πρέσινγκ, κάθετο ποδόσφαιρο και υψηλός ρυθμός έφεραν το «τριφύλλι» σε θέση όχι απλά οδηγού, αλλά… κυρίαρχου στο ματς. Ολα τα παραπάνω τα είδαμε για 70 λεπτά. Με έναν εξαιρετικό Τζούριτσιτς (άτυχος στη φάση του δοκαριού) και με άξιους συμπαραστάτες τους Βαγιαννίδη, Μαντσίνι, Αράο, Μπακασέτα.

Τίποτα δεν έδειχνε ότι ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να απειληθεί. Και επί της ουσίας αυτό δεν έγινε ποτέ. Όμως, το φτηνό λάθος του Τόνι Βιλένα στο 70′ και το γκολ της βουλγαρικής ομάδας, άλλαξε ισορροπίες. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, πήραν αυτοπεποίθηηση και ακολούθησε ένα… ροντέο. Οι «πράσινοι» έμεναν ψηλα για τρίτο γκολ που θα μπορούσαν να σημειώσουν αν η μπάλα έκανε τη… χάρη στον Τζούριτσιτς και δεν τράνταζε το οριζόντιο δοκάρι, η Μπότεφ έβγαινε στην κόντρα εκμεταλλευόμενη χώρους και κούραση των παικτών του Αλόνσο και απείλησε 2-3 φορές, χωρίς ευτυχώς να προκύψει νέο… απρόοπτο.

Οι «πράσινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσουν» από σήμερα την πρόκριση. Η αστοχία τους, το γεγονός ότι αυτή την περίοδο δεν μπορείς να έχεις ρυθμό για 90 λεπτά και το λάθος που προαναφέραμε, δεν επέτρεψαν κάτι τέτοιο.

Ναι, η ευκαιρία χάθηκε, αλλά ο Παναθηναϊκός έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Καλείται, βέβαια, στη ρεβάνς της Βουλγαρίας να κάνει όλα όσα πρέπει. Να παρουσιαστεί σοβαρός, να πάει στην αναμέτρηση για τη νίκη, να επενδύσει στο καλό του διάστημα και να διορθώσει τις ανορθογραφίες. Ποτέ καμία ομάδα αυτή την εποχή δεν μπορεί να βρίσκεται στο 100%. Το έχουμε δει άπειρες φορές, το είδαμε και στα ματς του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ. Η πρόκριση θα περάσει από τη Βουλγαρία. Αρκεί να αποφευχθούν φτηνά λάθη, να επικρατήσει η ψυχραιμία και φυσικά να κάνει ο Παναθηναϊκός το δικό του παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα σκληρή, δυνατή, αλλά όχι καλύτερη απ’ αυτόν. Σοβαρότητα, συγκέντρωση, αποφυγή λαθών και το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης θα πάει στους «πράσινους»…