Ελευθερόπουλος: «Πιο άτυχη ομάδα της κλήρωσης η Νίκη Βόλου – Δεν είχαμε ενέργεια και διαύγεια» Φωτογραφία: ΙΝΤΙΜΕ

Νίκη Βόλου

20.02.24 | 22:47

Για τη «λευκή» ισοπαλία (0-0) με το Μακεδονικό, την Κυριακή (18/2) στην Ευκαρπία, που διατηρεί τρίτη τη Νίκη Βόλου, μίλησε ο τεχνικός των Θεσσαλών, Δημήτρης Ελευθερόπουλος.

Οι «κυανόλευκοι» έχασαν την ευκαιρία να φύγουν με το διπλό, αφού ο αντίπαλος έπαιξε πάνω από ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πέδρο Λούκας.

Επίσης, ο τεχνικός της Νίκης Βόλου αναφέρθηκε τόσο στο αυριανό (21/2) εξ’ αναβολής ματς με τον ουραγό Απόλλωνα Πόντου εντός έδρας όσο και στην πορεία της ομάδας του στον Α’ Όμιλο της Super League 2.

Ελευθερόπουλος: «Δεν απειληθήκαμε, τακτικό παιχνίδι»

Ο Ελευθερόπουλος ανέφερε αρχικά: «Είχα πει πριν τον αγώνα ότι ήταν ομάδες που ήθελαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, να παράξουν ποδόσφαιρο. Αυτό είδαμε.

Μπήκαμε αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε και την κατοχή της μπάλας σε μεγαλύτερο ποσοστό και κάποιες προϋποθέσεις, χωρίς να έχουμε κλασικές ευκαιρίες.

Δεν απειληθήκαμε καθόλου από το Μακεδονικό. Ήταν πιο πολύ ένα παιχνίδι τακτικό, προσπαθώντας η μια ομάδα να εξουδετερώσει την άλλη, χωρίς όμως ιδιαίτερα αμυντικό προσανατολισμό, δηλαδή κάποια ομάδα να κλειστεί πολύ πίσω.

Όλο το πρώτο ημίχρονο αυτό ήταν το παιχνίδι, ελαφρώς καλύτεροι ήμασταν εμείς. Στο δεύτερο ημίχρονο με την αποβολή του Μακεδονικού χαμήλωσε ο Μακεδονικός πολύ, έκλεισε τους χώρους και εμείς δυστυχώς δεν είχαμε την ενέργεια και τη διαύγεια, παρότι προσπαθήσαμε πολύ, να ξεκλειδώσουμε το ματς».

«Το 11ο παιχνίδι μας από τις 8 Ιανουαρίου – Τελευταίο χαρτί ο Απόλλων Πόντου»

Για να συνεχίσει ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος: «Κοιτάμε μπροστά, την Τετάρτη (σ.σ. αύριο) έχουμε παιχνίδι πάλι. Δυστυχώς για εμάς, έτσι έχει βγει το πρόγραμμα που είμαστε η πιο άτυχη ομάδα της κλήρωσης. Από την άποψη ότι είχαμε τα δυο μας ρεπό στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος και στα Χριστούγεννα.

Οπότε, στα συνεχόμενα παιχνίδια δεν έχουμε σταματήσει καθόλου, συν τα πολλά παιχνίδια Κυπέλλου. Άρα την Τετάρτη θα δώσουμε το 11ο παιχνίδι μας από τις 8 Ιανουαρίου και μετά.

Θα πρέπει να βάλουμε πολλά περισσότερα στοιχεία από αυτά που βάζουμε συνήθως, γιατί σαφώς θα μας λείπουν κάποια άλλα κομμάτια ενεργειακά.

Αλλά, τα παιδιά έχουν δείξει ότι ανταποκρίνονται σε οποιαδήποτε δυσκολία και με πολύ μεγάλο σεβασμό περιμένουμε τον Απόλλωνα Πόντου, που ξέρουμε ότι για αυτόν θα είναι το τελευταίο του χαρτί».