Credits: Eurokinissi

Ποδόσφαιρο Γυναικών

Ελλάδα – Ανδόρα 6-0: Μόνη στην κορυφή και τώρα…τελικός με Μαυροβούνιο

12.07.24 | 21:52

Η Εθνική Ελλάδας επικράτησε της Ανδόρας με 6-0, στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της  League C του 3ου ομίλου, για τα προκριματικά του Euro 2025.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου το Μαυροβούνιο γνώρισε την πρώτη του ήττα στην διοργάνωση από τα Νησιά Φερόε και έπεσε από την πρώτη θέση, με την Ελλάδα να περνάει σε αυτή «σφραγίζοντας» τη συμμετοχή στα playoffs και διεκδικώντας την άνοδο.

Η Κόγγουλη μόλις στο 46” άνοιξε το σκορ, με την Σαρρή στο 23΄ να κάνει το 2-0.

Η επιθετικός της ΑΕΚ δεν σταμάτησε εκεί καθώς πέτυχε και τρίτο γκολ στην πρώτη καλή ευκαιρία της Εθνικής στο δεύτερο ημίχρονο.

Με εξαιρετική εμφάνιση η Αντιγόνη Παπαδοπούλου πέτυχε χατ – τρικ στο 89′ και «κλείδωσε» το τελικό 6-0.

Βρήκε δίχτυα στα 46” η Κόγγουλη

Ένα από τα πιο γρήγορα γκολ της διοργάνωσης πέτυχε η Ελλάδα, η οποία άνοιξε το σκορ μόλις στα 46”. Η Σαρρή από δεξιά πέρασε την προσωπική της αντίπαλο, έκανε τη σέντρα και η Κόγγουλη από ευνοϊκή θέση έκανε το 1-0.

Στο 13ο λεπτό η Κόγγουλη απείλησε ξανά, αλλά το σουτ της επιθετικού κατέληξε στην αγκαλιά της αντίπαλης τερματοφύλακας.

Τέταρτο γκολ για τη Σαρρή σε 4 ματς

Η Ελλάδα είχε απανωτές ευκαιρίες για γκολ και τελικά διπλασίασε τα τέρματα της στο 23′. Η Μήτκου σέντραρε από τα αριστερά, βρήκε στην Σαρρή μέσα στην περιοχή και εκείνη με ένα σπρώξιμο της μπάλας έκανε το 2-0.

Το σκορ θα μπορούσε να είναι πιο ευρύ. Η Παπαδοπούλου έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει στο 35′. Η Μήτκου για ακόμα μια φορά έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, συνεργάστηκε άψογα με την συμπαίκτρια της στον ΠΑΟΚ, με το σουτ της τελευταίας να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε αποκλειστικά τις γηπεδούχες. Σημειώνοντας 13 τελικές 8 εξ αυτών στο τέρμα, η Ελλάδα ήταν κυρίαρχη, με την Ανδόρα να μην πατάει καθόλου στην περιοχή της Γιαννακούλης.

Στην πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο μια ασυνεννοησία της Βάνσκες με την Ρόσας εκμεταλλεύτηκε η Κόγγουλη κάνοντας το 3-0.

Από το λάθος της Κοσκερίδου στο 61΄η Ρουζάφα έκανε το σουτ από τα αριστερά χωρίς όμως να προβληματίσει τη Γιαννακούλη.

Χατ – τρικ της Παπαδοπούλου και θρίαμβος της Εθνικής

Η Ελλάδα βρήκε το τέταρτο γκολ στο 69′  με την Παπαδοπούλου. Η Βάνσκες δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα από την περιοχή της, με την Παπαδοπούλου να γίνεται κάτοχος της μπάλας και με πλασέ από δύσκολη γωνία έκανε το 4-0.

H Παπαδοπούλου πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκολ στο 79′. Η Σπυριδωνίδου από τα δεξιά σέντραρε στην καρδιά της άμυνας με την επιθετικό του ΠΑΟΚ να χάνεται από τα μάτια των αντιπάλων και να κάνει το 5-0.

Δεν σταμάτησε όμως εκεί. Στο 89΄η Παπαδοπούλου πέτυχε χατ – τρικ με την Κοσκερίδου να πασάρει μέσα στην περιοχή και την επιθετικό με πλασέ να κάνει το τελικό 6-0.

Ελλάδα – Ανδόρα 6-0

Eλλάδα (Αλέξανδρος Κατηκαρίδης): Γιαννακούλη, Μήτκου (73′ Καπνίση), Κακαμπούκη, Κοσκερίδου, Κοτσάκι, Σαρρή (64΄Βαρδαλή), Γεωργίου, Παπαθεοδώρου (73′ Στράντζαλη), Κόγγουλη (64΄Μοσκοφίδου), Παπαδοπούλου, Σπυριδωνίδου (80′ Ραπάνη)

Ανδόρα ( Άλμπερτ Παναβέρο): Βάνσκες, Μαρκές, Παλάο, Μουέλας, Ρόσας, Λακούν (46′ Φερνάντες), Κολομπράνς, Λούντς (75′ Βέντελ), Σιν, Ντελ Μπάρκο (75′ Κορέια), Ρουζάφα