Ελλάδα - Μαυροβούνιο 2-2: Έκανε την ανατροπή αλλά...πληγώθηκε στις καθυστερήσεις

Ποδόσφαιρο Γυναικών

Ελλάδα – Μαυροβούνιο 2-2: Έκανε την ανατροπή αλλά…πληγώθηκε στις καθυστερήσεις

31.05.24 | 20:02

Μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της πραγματοποίησε η Εθνική Ελλάδας Γυναικών, κόντρα στο Μαυροβουνίου, στο Γήπεδο του ΟΦΗ, για τον 3ο όμιλο της League C των προκριματικών του Euro 2025, αλλά το σκορ δεν την δικαίωσε, με τον αγώνα να λήγει ισόπαλος με 2-2.

Οι φιλοξενούμενες άνοιξαν με το «καλημέρα» το σκορ, με την Ελλάδα να ισοφαρίζει άμεσα με το γκολ της Ελένης Μάρκου.

Η συνέχεια ήταν ιδανική για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που έκανε την ανατροπή με την κεφαλιά της Σπυριδωνίδου, αλλά το φινάλε δραματικό καθώς στις καθυστερήσεις το Μαυροβούνιο ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Μπουλάτοβιτς, στερώντας από την εθνική την μοναχική πρωτιά στην κορυφή.

Αιφνιδιάστηκαν αλλά απάντησαν άμεσα οι Ελληνίδες

Μόλις στο τρίτο λεπτό η Ελλάδα έμεινε πίσω στο σκορ. Μια οργανωμένη επίθεση του Μαυροβουνίου έφερε την Κουτς σε θέση βολής. Η επιθετικός βρήκε κενό στην ελληνική άμυνα, η οποία αιφνιδιάστηκε και με πλασέ κατάφερε και νίκησε την Δήμητρα Γιαννακούλη κάνοντας το 1-0.

Η Εθνική βρήκε άμεσα το γκολ της ισοφάρισης με διπλή ευκαιρία. Αρχικά το σουτ της Κόγγουλη μπόρεσα να μπλοκάρει η αντίπαλη τερματοφύλακας, αλλά στην επαναφορά η Ελένη Μάρκου με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του. Η Ελένη Μάρκου επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Μαυροβουνίου.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να έχει 10 τελικές, έναντι 5 του αντιπάλου, ποσοστό που δεν συνηθίζει στα παιχνίδια της.

Το πλήρωσε στις καθυστερήσεις…

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το Μαυροβούνιο μπήκε δυναμικά. Η Κουτς επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, αλλά η Σία Γκάτσου βρέθηκε στην σωστή θέση και απομάκρυνε σωτήρια τη μπάλα από την ελληνική περιοχή.

Στο 48′ η Ελλάδα με ανατροπή πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Η Σαρρή με σέντρα στην περιοχή βρήκε την Σπυριδωνίδου και με κεφαλιά έκανε το 2-1, δίνοντας το προβάδισμα στις γηπεδούχες.

Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να κάνει διαχείριση του σκορ, ενώ το Μαυροβούνιο φάνηκε ότι επηρεάστηκε από τα δύο γκολ που δέχθηκε, χωρίς να μπορέσει να επανέλθει.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, η Ελένη Μάρκου χρεώθηκε με παράβαση εντός περιοχής, με την διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Η Μπουλάτοβιτς κέρδισε την Γιαννακούλη στην μεταξύ τους μονομαχία και έφερε το ματς στα ίσα, στερώντας από την Ελλάδα την κορυφή του ομίλου.

Ελλάδα – Μαυροβούνιο 2-2

Ελλάδα (Αλέξανδρος Κατηκαρίδης): Γιαννακούλη, Μήτκου, Γκάτσου, Γκούνη (83′ Κοτσάκι), Παλαμά (46′ Πατερνά), Κακαμπούκη, Μάρκου, Χαλατσογιάννη, Σαρρή, Κόγγουλη (63′ Γιαννακά), Σπυριδωνίδου ( 83′ Μιχαλοπούλου)

Μαυροβούνιο (Μίρκο Μάριτς): Κρίστοβιτς, Τζούρκοβιτς, Μπότιτς, Τζούκιτς, Κάρλισιτς, Μπουλάτοβιτς, Τομάσεβιτς, Τζούκοβιτς (87′  Όσμαβιτς), Στάνοβιτς, Κουτς, Ντέσιτς