Διαιτησία

Έλληνας διαιτητής στο Παναθηναϊκός-Λαμία, καμία συμφωνία για το ΑΕΚ-Άρης

09.04.24 | 15:28

Γράφει: Avatar photo

Την Κυριακή (14/4) διεξάγονται δύο σημαντικά παιχνίδια για την 5η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League. To Παναθηναϊκός-Λαμία στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας και το ΑΕΚ-Άρης στην OPAP Arena. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι στο πρώτο θα οριστεί Έλληνας διαιτητής. Δεν θα μπούμε σε ονοματολογία. Απλά θα αναφέρουμε ότι αναμένεται να το διευθύνει κάποιος ρέφερι από τον πίνακα των διεθνών. Ιδιαίτερα μετά τα όσα έγιναν από τον Αλεκσάνταρ Στάβρεφ την Κυριακή στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Στρέφεται σε ξένο διαιτητή η ΑΕΚ

Μέχρι σήμερα δεν έχει κατατεθεί στην ΚΕΔ αίτημα από την ΑΕΚ για ορισμό Έλληνα διαιτητή στο μεταξύ τους παιχνίδι, κάτι που έκανε αντίθετα ο Άρης. Μπορεί να προκύψει την τελευταία στιγμή αλλά η επιτροπή διαιτησίας θεωρεί ότι θα είχε ενημερωθεί σχετικά. Δηλαδή στο παρελθόν είχε λάβει ήδη ανάλογο αίτημα. Θα παρακολουθούμε το θέμα και θα σας ενημερώσουμε έγκαιρα αν προκύψει κάποια εξέλιξη. Με τα τωρινά δεδομένα το ματς θα διευθύνει ξένος διαιτητής.

Άλλαξαν τα δεδομένα

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Πριν αρχίσουν τα playoffs. Είχαν συμφωνήσει να ζητήσουν Έλληνα διαιτητή. Όταν συμβαίνει αυτό, η ΚΕΔ δεν έχει πρόβλημα να το κάνει. Όντως η επιτροπή ανταποκρίθηκε και όρισε τον Τάσο Σιδηρόπουλο. Το παιχνίδι έληξε με σκορ 3-3.

Στην ΑΕΚ δεν άρεσε η εμφάνιση του διεθνούς ρέφερι. Διαμαρτυρήθηκε έντονα. Οι φιλοξενούμενοι θεώρησαν λανθασμένα ότι δεν έγινε φάουλ από τον Κάλενς στον Μορόν. Μετά από την εκτέλεση του ο Βίντα έκανε χέρι μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων και καταλογίστηκε πέναλτι από το οποίο διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα του αγώνα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ΑΕΚ λοιπόν δεν συναινεί μέχρι στιγμής να οριστεί Έλληνας διαιτητής την Κυριακή. Προτιμάει ξένο αυτή την φορά. Πως αλλάζουν τα πράγματα…