ΕΛΒΕΤΙΑ screenshot: glomex

Euro 2024

Ελβετία- Ιταλία 2-0: Πρόκριση με την… ακρίβεια ρολογιού

29.06.24 | 20:52

Η Ελβετία έκανε την έκπληξη και επικράτησε της Ιταλίας με σκορ 2-0, κερδίζοντας την πρόκριση στους «8» του Euro 2024.

Παρά το γεγονός ότι η Ιταλία ήταν η πρωταθλήτρια Ευρώπης, οι Ελβετοί παρουσιάστηκαν με την… ακρίβεια ρολογιού (που είναι το εγχώριο προϊόν τους) και έχοντας καλύτερη απόδοση πήραν τη νίκη χάρη στα γκολ των Φρόιλερ (37’) και Βάργκας (46’).

Με το πόδι στο γκάζι

Από την αρχή του αγώνα η Ελβετία είχε καταφέρει να κλείσει κάθε διάδρομο για την Ιταλία, εμποδίζοντας κάθε προσπάθεια ανάπτυξης των Ατζούρι.

Στο 24ο λεπτό, ο Ντοναρούμα έκανε μια τεράστια επέμβαση σε τετ α τετ με τον Εμπολό, αποσοβώντας μια μεγάλη ευκαιρία για την Ελβετία να ανοίξει το σκορ.

Μέχρι το 30ο λεπτό, η ομάδα του Γιακίν κρατούσε την Ιταλία χωρίς ρυθμό και εμπνεύσεις, ενώ είχε τον έλεγχο του αγώνα και δημιουργούσε ευκαιρίες.

Στο 37ο λεπτό, μετά από έναν υπέροχο συνδυασμό, η Ελβετία άνοιξε την άμυνα της Ιταλίας και ο Φρόιλερ με ένα εξαιρετικό τελείωμα πέτυχε το 1-0.

Λίγο πριν το ημίχρονο, στο 42ο λεπτό, ο Ρίντερ έκανε μια τρομερή προσπάθεια αλλά ο Ντοναρούμα, με τη βοήθεια του δοκαριού, κράτησε το σκορ στο 1-0. Η Ελβετία ήταν εμφανώς καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, κυκλοφορώντας καλύτερα την μπάλα και μην αφήνοντας την Ιταλία να απειλήσει.

Πήρε… αέρα με το καλημέρα

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, στο 46ο λεπτό, ο Βάργκας πέτυχε το δεύτερο γκολ της Ελβετίας, αυξάνοντας το σκορ σε 2-0 με ένα εξαιρετικό τελείωμα που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ντοναρούμα.

Στο 52ο λεπτό, η Ιταλία είχε μια μεγάλη ευκαιρία από το πουθενά, αλλά το σουτ κατέληξε στο δοκάρι. Παρά την πίεση της Ιταλίας, η ελβετική άμυνα παρέμεινε στέρεη και δεν επέτρεψε στους Ατζούρι να την διασπάσουν.

Η Ιταλοί στο 72’ έχασαν την ευκαιρία να μπουν στο ματς, όταν ο  Τζακάνι έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, ο Ρετέγκι έκανε την προβολή από κοντά με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι. Στη συνέχεια, το σουτ του Φατζόλι έφυγε πάνω από την εστία του Ζόμερ.

Η Ελβετία κατάφερε να κυριαρχήσει και στα δύο ημίχρονα του αγώνα, εκμεταλλευόμενη τις ευκαιρίες της και παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Με αυτήν τη νίκη, η Ελβετία πήρε μια σπουδαία πρόκριση στους 8 του Euro 2024, αφήνοντας εκτός μια από τις πιο δυνατές ομάδες της διοργάνωσης.

Ελβετία- Ιταλία 2-0

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ – Σερ, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ – Τζάκα, Φρόιλερ, Ρίντερ (71′ Στεργίου), Άμπισερ – Βάργκας (71′ Τσούμπερ), Εντόι (77′ Εντόι) – Εμπολό (77′ Ντουά).
Ιταλία (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Ντοναρούμα – Ντι Λορέντζο, Μαντσίνι, Μπαστόνι, Νταρμιάν (75′ Καμπιάσο) – Κριστάντε (75′ Πελεγκρίνι), Φατζόλι (86′ Φρατέζι), Μπαρέλα (64′ Ρετέγκι) – Κιέζα, Ελ Σαράουι (46′ Τζακάνι), Σκαμάκα.