Για «σφαγή» μιλάει η ΑΕΚ στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό Φωτογραφία: aek.gr

Ποδόσφαιρο Γυναικών

Έντονα παράπονα της ΑΕΚ για το ματς με τον Παναθηναϊκό (vid)

09.03.24 | 18:02

Η ΑΕΚ πήρε τον βαθμό στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό (1-1), στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Women’s Football League.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης η Ένωση σε ανακοίνωση της διαμαρτυρήθηκε έντονα για δύο φάσεις. Η πρώτη αναφερόταν στην αρχή του αγώνα ζητώντας την αποβολή της τερματοφύλακα των «πρασίνων» και τον καταλογισμό πέναλτι υπέρ της και η δεύτερη στη φάση του γκολ που δέχθηκε στο 91′ ζητώντας φάουλ πάνω στην Κόλλια στην αρχή της φάσης.

Η ανακοίνωση της ΑΕΚ για τη διαιτησία:

«Για άλλη μία φορά τη φετινή χρονιά και για άλλη μία φορά σε ντέρμπι, η ΑΕΚ είδε έναν διαιτητή να αλλοιώνει το αποτέλεσμα και να στερεί βαθμούς από την ομάδα μας, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί χωρίς νικητή (1-1) ο αγώνας με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Ο διαιτητής Νίκος Παπακωνσταντίνου με το «έτσι θέλω» κράτησε στο παιχνίδι την τερματοφύλακα των «πρασίνων», η οποία σε ξεκάθαρη φάση στο 7ο λεπτό του αγώνα, θα έπρεπε να αποβληθεί και να καταλογιστεί πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ.

Σα να μην έφτανε αυτό, στο γκολ που πέτυχε ο ΠΑΟ στο 91′, προηγείται διπλό επιθετικό φάουλ πάνω στην Κόλλια, το οποίο δεν δόθηκε. Μάλιστα, η αθλήτρια της ΑΕΚ έμεινε στο έδαφος για τρία λεπτά από τη δύναμη του χτυπήματος, αλλά ο διαιτητής φυσικά δεν… είδε τίποτα

Η αλλοίωση αυτή δεν είναι η πρώτη. Άλλωστε, πως να ξεχαστεί η διαιτητική σφαγή που υπέστη η ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ από τον διαιτητή Αλέξανδρο Μέγα».