Εορδαϊκός: «Κλειδί» η Πτολεμαϊδα σε πέντε μέρες κρίσης – Το στίγμα Κατακαλίδη

Γ' Εθνική

23.04.24 | 17:14

Θετικό απόηχο άφησε στον Εορδαϊκό η ισοπαλία στη Ζάκυνθο σε 1-1, με το γκολ ισοφάρισης από τον Κουνάβα στο 89΄ και βάση βελτιωμένης εικόνας στο δεύτερο μέρος.

Ο τεχνικός Νίκος Κατακαλίδης με δηλώσεις στα social media της ομάδας της Πτολεμαϊδας επεσήμανε: «Για εμάς ήταν ένα παιχνίδι δίχως αύριο. Δε ξεκινήσαμε καλά. Ειδικά στα πρώτα 20 λεπτά δεν ήμασταν καθόλου καλοί. Ήμασταν πολύ αγχωμένοι, λογικό είναι αυτό. Τα παιδιά έχουν δώσει πάρα πολλά μέχρι σήμερα. Όπως γνωρίζετε σε όλο το δεύτερο γύρο έχουμε κάνει μόνο δυο ήττες. Μετά το 20λεπτο ανεβήκαμε. Δεχτήκαμε ένα γκολ σε ένα χρονικό σημείο που νομίζω ότι ήμασταν καλύτεροι εμείς από τον αντίπαλο. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως τα παιδιά κάνουν κατάθεση ψυχής πραγματικά. Δίνουν ό,τι έχουν και δεν έχουν. Ισοφαρίζουμε και έχουμε 2-3 ευκαιρίες να πάρουμε το παιχνίδι. Δε σταματάμε. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα της Ζακύνθου, με πολύ μεγάλη καθαρότητα αντιμετωπίζει όλα τα παιχνίδια. Μπράβο στη διοίκηση, τον προπονητή και τους παίκτες. Εμείς θα κάνουμε τον αγώνα μας και επειδή αυτά τα παιδιά μου δίνουν εμένα τη δύναμη, πιστεύω ότι θα σωθούμε».

Δυο 90λεπτα… κρίσης στο «σπίτι»

Πλέον, για τον Εορδαϊκό έρχεται η ώρα της έδρας. Παίζει στο «σπίτι» την Τετάρτη (24/4) με την υποβιβασμένη Καστοριά και την Κυριακή (28/4) με τον Αστέρα Πετριτή, που έχει ίδιο στόχο. Δυο 90λεπτες μάχες σε πέντε μέρες στην Πτολεμαϊδα, που θα κρίνουν τους κόπους και την τελική έκβαση της σεζόν.

Η διοίκηση με βίντεο-κάλεσμα στα social media ζητά από τον κόσμο να δώσει το «παρών».

Υπενθυμίζεται ότι η ομάδα της δυτικής Μακεδονίας είναι 9η, σε ισοβαθμία με τον Αστέρα Πετριτή, ένα πόντο πίσω από την Αναγέννηση Άρτας, έναν πάνω από Τρίκαλα και Θεσπρωτό και δύο πάνω από τη Θύελλα Κατσικά, με τις ισορροπίες να δείχνουν πραγματικά πολύ λεπτές, για σωτηρία, υποβιβασμό και μπαράζ (11η θέση).